Citat:
Ursprungligen postat av LaBelleHelene
Och sedan när det blivit aktuellt att ha ett långvarigt förhållande så har dom
en annan inställning vid val av partner. En del säger till och med att dom
medvetet valt en ful partner av
taktiska skäl eftersom dom vill minska risken för otrohet tex

Vet iofs inte hur mycket sanningshalt det är i det som folk säger alla gånger. Men ändå lite intressant tycker jag.
Nu handlar det ju inte om alla och varje människa får ju stå för sina mer seriösa partnerval men det fetstilta blir jag inte helt förvånad över även om jag klassar det som trygghetsnarkomani och ren feghet. Klassiskt när det gäller vissa kvinnor som har "lekt av sig" och har bestämt sig för att bli "vuxna" med en modersidentitet stämplad i pannan. Man kan ju undra en och två gånger vad de gör av den sexuella attraktionen. Snacka om restriction of choice.
Citat:
En del verkar också tycka att deras snygga yttre är en nackdel eftersom dom ibland känner att dom skrämmer bort intressanta partners

Eftersom en del blir blyga när de träffar så kallade snyggingar.
Vid en viss ålder och tidpunkt i livet kan det bli så, ja. Märkligt att det ska vara så svårt att sätta sig själv på spel och försöka leva fullt ut och få det bästa man kan bara för att en viss klocka börjar ringa.