Citat:
Ursprungligen postat av
Ramb000
Råckat tillsätta för mycket näring, så från fin starka blad så har bladen blivit skryngliga och hela plantan har blivit hängig, nästan döende typ, är plantan körd? eller är det bara att använda vatten tillsvidare?
tips?
Är själv nybörjare på detta, men jag har läst mig till att om man råkat tillsatt för mycket av näringen så ska man flusha med vatten, typ 10 liter vatten för en kruka på 10 liter, men de som är mer erfarna får gärna bekräfta eller såga

.
Nu när jag ändå är här....... Mina plantor är 20 dgr, tycker de ser fina ut med mörka och fina blad utan missfärgningar men,,,, de är ca. 10-11 cm mätt från jorden till toppen invid stammen, är inte det lite dålig tillväxt? Jag iofs precis toppat vid 2:a noden, då rök väl ca 5 cm

, men man ser att det tar sig efter toppningen.
Har legat ganska försiktigt med ljuset ( ca 15000 lux, har precis ökat till ca 22-23 000 lux). Kanske beror på det?
Kör med egenbyggd LED-belysning ca 12 cm från plantorna (3500k, 80 cri). Belysningen har ca 10 cm mellan stripsen så spridningen ska vara ok.
Ca. 22-24 grader på dagen.
45-55% fuktighet.
Jag har endast använt näring vid ett tillfälle (ville inte börja för tidigt med det), och då endast halv dos.