Citat:
Ursprungligen postat av rattelsnake
Räddningsverket i Jakobstad gjorde en observation vid Jakobstads hamn på fredagseftermiddagen. Det har spekulerats i huruvida Arctic Sea transporterat atomvapen ombord. På basen av ett tips om kvarvarande radioaktiv strålning vid hamnkajen ryckte en enhetsbil ut för att mäta eventuell strålning. Räddningsverket avbröt mätningarna på uppmaning av strålskyddsinstitutet, som gjorde bedömningen att en dylik mätning inte var nödvändig.
???????
Har för mig att vi tidigare diskuterat 4 oljefat med smörjemedel för maskinrummet, blir inte speciellt radioaktiv. Men om man lastade ombord något utanför Öland vid den vilda radarbaletten blir läget annorlunda.
Cheferna på Kustbevakningen får nog snart räkna med att världspressen börjar knacka på deras villadörrar. Har noterat att biltrafiken in/ut genom grindarna på ryssambassaden på Görwellsgatan ökat rejält de senaste dagarna och DN/Expressen är grannar som inte skriver något alls.
Fin tajming med våran EU-ordförandeskap. Ska fixa sponsor från ÖB på sovsäckar målade i kustbevakninges loggor......