2023-01-18, 21:32
  #7885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NoDp
Var det precis vid perrongerna Kållered station? Eller vart skulle du beskriva det var lite mer exakt? Tragiskt som bara den.
precis i pörjan av perrongen på "norr sidan" kom båren rullandes och tåget stod 200 meter längre söderut precis i slutet av perrongen
Citera
2023-01-19, 03:22
  #7886
Moderator
Parongatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meze
En man i 30-års åldern som inte orkade mer, all kärlek till de anhöriga.

Usch vad tragiskt. Beklagar verkligen.
Citera
2023-01-19, 07:40
  #7887
Medlem
EmmaW85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Atlaz4
mer än en ? såg bara en likbag (stängd blå påse på bår), men väldigt stor utryckning


En person. Kräver nog en stor utryckning på sånt oavsett.
Citera
2023-01-22, 09:29
  #7888
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amarillo81
Lutar åt det. Körde förbi strax efter 7 och då stod 4-5 fordon med blåljus igång längs med vägen och personal gick på spåret med blåa säckar.


Usch vilket hemskt uppdrag att gå och plocka likdelar.
Citera
2023-01-24, 01:21
  #7889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EmmaW85
En person. Kräver nog en stor utryckning på sånt oavsett.
sant
Citera
2023-01-24, 02:26
  #7890
Moderator
Parongatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
Usch vilket hemskt uppdrag att gå och plocka likdelar.

Jag har varit med vid sådana tillfällen några gånger. Och visst är det en väldigt speciell känsla att gå där utmed spåret och samla ihop det som blir kvar av en människa efter en rejäl påkörning.

Men det är någonting man bara gör där och då. För att det behövs och för att andra ska slippa.

Det är långt mycket värre att få all information om vem den omkomne är, få besked från sina chefer att sedan åka ut och berätta för de anhöriga, om det finns sådana.

Jag tänker på polispersonalen som måste lämna dödsbud. Även om tåghoppen oftast kommer som en överraskning, så är den omkomnes psykiska ohälsa oftast känd.

Familjen känner dock ofta till att den avlidne varit riktigt dålig och att denne många gånger haft kontakt med psykiatrin utan att egentligen få den hjälp som krävs för att komma på fötter mentalt.

Så jag skulle nog säga att dödsbudsleveransen är hundra gånger värre än att lugnt och metodiskt gå tillsammans med en eller två andra brandmän och leta organiskt material.

Någonstans brukar de anhöriga ändå veta att den omkomne valt den vägen, att ta sitt liv. Även om själva beskedet kan skapa enormt starka och oväntade kris- och sorgereaktioner.

När man går där på det avstängda spårområdet infinner sig ett slags metodiskt lugn. Man har gott om tid och man skyndar aldrig. Utan man går där med handskar, plocktång och plastpåse, och fullgör uppdraget med största respekt.

Det är knäpptyst, men med små avbrott i tystnaden om man upptäcker något som kollegan bör ta hand om. Man pekar lite lätt åt det som ska med i påsen.

Efter en stund går man samma sträcka utmed spåret en gång till, för att verkligen se till att "allt är med". Sedan är uppdraget över. Och begravningsbyråns politibil kan köra upp påsarna till rättsmedicin.
Citera
2023-01-29, 17:43
  #7891
Medlem
GabrielKnights avatar
Olycka mellan Malmö och Ystad i dag?
Citera
2023-01-31, 16:57
  #7892
Medlem
Kesobyttans avatar
Massor av blåljus på/vid Västerbron och många som stannat för att titta ner, någon som hoppat kanske? Har någon information?
Citera
2023-01-31, 17:36
  #7893
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kesobyttan
Massor av blåljus på/vid Västerbron och många som stannat för att titta ner, någon som hoppat kanske? Har någon information?
Menar du i Vö så var det bara obehöriga i spår, ingen olycka.
Citera
2023-01-31, 19:14
  #7894
Medlem
Dr.Katis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av caol722
Menar du i Vö så var det bara obehöriga i spår, ingen olycka.
Vö, spår?

Tror det är Västerbron i Stockholm som avses, känt ställe att hoppa från.
Har för mig att en "Daniel><Broder" avslutade sitt liv där tex.
Citera
2023-01-31, 20:40
  #7895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Kati
Vö, spår?

Tror det är Västerbron i Stockholm som avses, känt ställe att hoppa från.
Har för mig att en "Daniel><Broder" avslutade sitt liv där tex.
Det var pådrag på fler spår, var dock inte där, så vet inte om det var vid Klosterbron eller Västerbron, men eftersom det var tågstopp här tänkte jag att det kunde varit det han syftade på.
Citera
2023-02-01, 06:02
  #7896
Moderator
Parongatans avatar
Drunkning i Eriksbo - Göteborg igår vid 17.27.

Oklart var i Eriksbo, men troligen i Lärjeån som ligger i närområdet.

Information från Räddningstjänsten Storgöteborgs larmlista (som fylls på underifrån, löpande).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in