• 1
  • 2
2009-07-21, 20:58
  #13
Medlem
Finans.killens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Affelindo
Galet dyrt. Det lnar sig allts att studera s att man kan g med AEA.

Haha, skn slutsats!
Citera
2009-07-21, 22:00
  #14
Medlem
waxizs avatar
pengarna gr skert till socialdemokraterna, iaf om det r LO.
Citera
2009-07-31, 14:43
  #15
Medlem
Jag r bara med i a-kassan, inte ngot fack. Min a-kassa snkte nyligen mnadsavgiften till 108 kr/mnad, helt okej tycker jag.
Citera
2009-07-31, 15:02
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Fick rkningen frn facket idag.. Vad fan 630:-!!!

S hr skriver dom

Citat:
Din avgift till arbetslshetskassan har frndrats. Anledningen r att arbetslshetsavgiften, som regering och riksdag beslutat om och som a-kassan mste betala in till staten, har hjds


Vad gr Fackavgiften till?, hur stor del r A-kassan och hur stor del r vriga?

Det hr r bara halva sanningen. Jag vet inte vilken a-kassa du r med i, men regeringen och riksdagen beslutade tidigare att snka arbetslshetsavgiften med 50 kronor frn 1 juli.

Dremot s hjdes avgiften fr kassor med hg arbetslshet. Detta lter fr mig vldigt logiskt d hgre arbetslshet leder till hgre kostnader fr arbetslshetsersttning. Det borde ligga i intresse fr den bransch det handlar om att arbetslsa medlemmar fr hjlp att starta om i andra branscher, om det inte finns tillrckligt mnga jobb i den egna branschen. Drfr har ocks regering och riksdag tidigare beslutat att arbetsskanden tidigare mste byta inriktning och ta andra jobb.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in