Citat:
Ursprungligen postat av Gibbledygook
Han gav mig aldrig något ultimatum.Det hade aldrig varit något tvivel om vad jag hade valt förstås..Sen förstår jag också att man gärna inte vill ställa ultimatum,,att man kanske bara låter det bero och ser ifall personen gör det utan att man ber om det.
Jag tror ärligt att han har glömt det som hänt,,tror att han ser på mig som en jobbrelaterad person endast,,så att vilja prata med honom elr dylikt efter 6 månader verkar ju korkat...All den här bra känslan har väl jag byggt upp i mitt eget huvud.
Jag förstod det som att han avslutade relationen för att han inte ville vara nr 2. För mig känns det som en form av ultimatum även om det är outtalat.
Ibland kan det komma trevliga saker ur korkade handlingar. Du kan ju kontakta honom på ett sätt som gör att HAN har bollen och kan välja att inte höra av sig tillbaka.
Tänk om han bara går och väntar på att du skall höra av dig med orden att du väljer honom?!!?