Citat:
Ursprungligen postat av Pinglaklara
För de som inte orkar läsa allt meningslöst skit som vissa fanatiskt ältar, med enda målsättning att smutskasta och försöka tillintetgöra en pappa som gjort det som står i hans makt för att rentvå sig från de nedrigaste grundlösa anklagelserna någon rimligen kan utsättas för då det gäller sina egna barn.
Du menar förstår vissa personer ihärdiga försök att bemöta ett lägers grundlösa påståenden gällande myndigheter och en mamma som agerar utifrån myndigheternas direktiv och i sin dotters intresse.
Personer som har fräckheten att istället för att lyssna på pappans ord och direktiv, faktiskt ta sig tiden att själva läsa vad som står i dokumentationen och dra sina slutsatser utifrån det.
Citat:
Så är det så här, vi kommer inte längre och daddy har nått så långt han behöver i det för honom nödvändiga offentliga ställningstagande, angående sin vårdnadstvist.
Som han behöver? Vilket syfte fyllde den då? Tror du att det är så det fungerar?
Citat:
Det är nu bevisligen och styrkt att han hade rätt från början. Hans dotter har berövats en livsviktig tid av sitt liv med sin ena förälder, pga samhällets oförmåga att hantera sådana här situationer, man har gjort omorganisationer och chefsbyte på det aktuella kontoret, historien har också och kommer att påverka andra till förbättringar.
Återigen - vi kan dra historien från början. Det finns inga belägg för att mamman och myndigheterna handlat fel. Dokumentationen och t o m Joakims mamma och Joakim själv styrker att de mått och steg man vidtagit för flickans skull har haft grund.
När det gäller era storsvullna utfästelser om omorganisationer och förändringar p g a detta fall så efterlyser vi fortfarande källa/bekräftelser - mer än era grandiosa tankelekar.
Citat:
Vissa har fastnat i egna spekulationer och helt ovidkommande påståenden, förmodligen grundade i personliga låsningar av odiagnostiserade åkommor.
Ja, Joakims anhängare har haft svårt att hålla sig till sakfrågan och flutit ut i personspekulationer om motståndarna - det håller jag med om. Sorgligt med hänsyn till att det trots allt är 18-års gräns här, och man hade förväntat sig ett mognare beteende än det vi sett av både Joakim och dem.
Citat:
Tråden handlar om en faders svårigheter att i Sverige bli hörd och respekterad som fullgod förälder.
Ni flaxar mycket i vad ni anser är tråden egentliga syfte -- har ni bestämt er för att detta är vad det slutgiltigt utgår ifrån?
Citat:
Inte om någons rätt att utrycka åsikter eller att ha det grundlagsberättigande, att ifrågasätta myndigheter och suspekta organisationer, vilket han förvisso gör både bra och ofta.
Den har inte heller handlat om andras rätt att bemöta de påståenden som görs om myndigheter och andra -- likafullt finns det de i tråden som tror sig ha någon gudomlig rätt att agera det fria ordets begränsare i tråden -- utan att vara vare sig administratörer eller moderatorer på FB.