Citat:
Ursprungligen postat av pewpew
Men vad menar du? Visst har alla som blir gravida ett ansvar? Menar du att man inte själv väljer det?
Att bli gravid behöver inte vara ett aktivt val, och det vet du mycket väl.
Är hon dessutom en så viljelös och lättledd person som det hävdas åt ena hållet - då kan hon väl ha varit det åt andra hållet också, och styrts in i valet om man vill leka den retoriken.
Citat:
Ursprungligen postat av Aposteriori
Varje gång man har sex vet man att man kan bi gravid, därav har hon gjort ett val. Det enda som hindrar är att låta bli eller vara steril. Skärp dig!!
Jaha - och det gäller bara kvinnor? För det var ju det den här diskussionen startade med - kravet på att hon skulle ha tänkt efter före - så varför kräver man inte att han som var äldre skulle ha gjort det.
Citat:
Ursprungligen postat av Aposteriori
Men vänta här nu, vad sjutton sysslar du med nu då? Menar du att hon var mogen att ta beslutet att skicka pappan på soptippen och ensam vara mamma, men inte kunna välja vilken man hon skulle ha barn med eller vad sjutton svamlar du om?
Många kvinnor blir faktiskt starkare och mer målmedvetna efter att de fått barn - eftersom de har ett barn att skydda. Därmed måste de fatta beslut i frågor som de tidigare kanske inte haft kraft att ta tag i. Således vore hon inte den första som lämnade ett dåligt förhållande för barnets skull -- om det var så.