Citat:
Ursprungligen postat av
Mobygoldfish
Floristutbildningen skulle ha påbörjats i januari om jag inte missminner mig men den har man inte hört något om sen tjaaa... Veckan hon berättade om den. Och renoveringen verkar ha bestått i att få upp en tv och ett skåp på väggen i vardagsrummet. Det är inte The Ritz men jag tycker det ser helt okej ut, har sett värre. Lite tavlor på det där (och då menar jag tavlor och inte affischer eller LP-plattor) och annat personligt myspys så skulle det kunna bli bra. Men rent spontant känner jag att två personer som redan klättrar på varandra i en tvåa nu också ska ha en bebis tillsammans med en hund och en tioåring på halvtid. Jag hade fått panik av att inte kunna gå undan någon annanstans än på muggen. Och musikern Patrik får väl gå ner i källaren för att kunna dra av sina bluestolvor
Är det jag som är okultiverad eller brukar man ha olivolja på svensk hemmapizza? Det känns liksom som fett-på-fett? Jag ser inte syftet riktigt?
Jackie skrev någon gång att florist inte var något för henne för att sedan ”hinta” om en medium karriär men det försvann i tomma intet som allt annat i hennes liv. Och olja på pizzan som Patriks son ska få inta i badrummet har hon sett en känd man vid Filipp (stavat han så?) Biancas ex som hon försökte tagga i någon maträtt som han inte accepterade och att barnet får äta i badkaret är för att Jackie vill visa vilken god elak styvmor hon är för HON bidrar minsann allt inte till barnets dåliga kostvana det är ju mammans fel att barnet är rund HON äter och ger barnet bara nyttig mat och motionerar barnet runt träsket så det så.