Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
Under 1966 förekom det elva (11) bank och postrån i Stockholm.
Det totala beloppet blev 994 988 kr. Av dessa var endast två (2) ouppklarade 1967.
Polisen kunde återlämna hela 762 720 kronor.
Dessa följande ställen rånades detta år:
9.Den 11 oktober: Svenska Handelsbanken, Erik Dahlbergsgatan 41-43. 130 000. Ouppklarat.
Litet axplock från den undre världen i Stockholm 1966.
Det verkar som att det va några som torskade detta året.
Här kommer mer info, från SVD 1967-01-28
"
Unga rånare erkänner fem kupper - Bytet till resor i Turkiet och USA
Två häktade ynglingar, 20 och 23 år, har erkänt och en tredje efterspanas för rånkuppen mot Svenska handelsbankens kontor vid Erik Dahlbergsgatan i Stockholm den 11 oktober i fjol. Bytet blev 135 000 kr. som förbrukats. De häktade har dessutom erkänt det s. k. pepparrånet mot en postiljon utanför postkontoret i Ostermans marmorhallar vid Birger Jarlsgatan den 5 oktober, stöld av en värdepostsäck på samma postkontor (det var värdehandlingar i säcken for drygt 3 milj. kr.) den 15 oktober, fönsterkuppen mot Svenska handelsbankens kontor vid Vasagatan i Stockholm den 26 juli då en värdesäck med 50 000 kr. i utländsk valuta stals, samt inbrott i en vapenfirma vid Skånegatan, där bl. a. ett s. k. bockgevär stals. Detta hotades bankpersonalen med vid 135 000 kr.-kuppen. Alla post- och bankrån i Stockholm under fjolåret är nu uppklarade.
Det var i samband med det av mordspaningarna i Handen framtvingade storsvepet efter beväpnade brottslingar som denna härva nystades upp. Det är i första hand kriminalassistenttearnets K. G. Gran.- holm, Paul Haglind och Arne Hull förtjänst att utredningsresultatet blev så lyckat. De har lagt ned ett omfattande arbete ända sedan bankkuppen på Erik Dahlbergsgatan. Det stod snart klart för teamet att det fanns ett samband mellan pepparrånet 5 oktober och den stora bankkuppen en vecka senare. I den bil rånarna använde vid bankkuppen fanns peppar, det fanns det däremot inte i den bil som pepparrånarna använde. Till slut påträffades också de falskskyltade bilarna i ett P-garage i City. Som en poäng i sammanhanget kan nämnas att det registreringsnummer rånarna försett den ena bilen med inför kuppen mot Handelsbanken var stulet från en direktionsvagn till hörande en annan bank. Den banken fick f. ö. påstötning om alt betala p-bot för den felparkerade bilen. Vid bankkuppen stod en av ynglingarns på vakt utanför, medan de andra två gick in i banken och hotade personalen med det dubbelpipiga bockgeväret och en kniv. GUMMIMASKER Ynglingarna hade gummimasker och såg så skräckinjagande ut att i personalen inte vågade röra sig. Bankfolket beordrades under gevärshot ned på golvet samtidigt som ynglingen med kniven hoppade över disken och rafsade åt sig 135000 i sedelbuntar. Kuppen var snabbt iscensatt och ynglingarna flydde i bil. Vid fönsterkuppen mot Handelsbankens kontor vid Vasagatan stals en värdesäck med 50 000 kr till stor del finländsk valuta. En av ynglingarna kom på iden att växla in pengar på en av Finlands-båtarna och sedermera i Finland. På båten stoppade den ene sin gamla ytterrock och byxor i säckar och kastade den överbord. Före avresan hade han köpt nya kläder. Säcken flöt i land vid Furusund och en kvarglömd banknota i säcken lades till den tekniska bevisskörden. VÄRDELÖSA MILJONER Vid pepparrånet mot postiljonen stals en postsäck. Men innehållet var totalt värdelöst för rånarna.
Samma sak vid postsäckstölden kort tid senare. Det var en mängd handlingar tilll ett värde av drygt 3 milj. kr i säcken. Säcken med handlingarna är försvunnen. Posten fick lägga ned ett omfattande administrativt arbete för att reda ut oredan.
AMERIKARESA För pengarna har rånarna bl. a. gjort resor till Finland, Turkiet och Amerika. En av rånarna är ännu på fri fot. Hans identitet är däremot känd. LEIF"