Flashback bygger pepparkakshus!
2010-03-26, 22:28
  #11665
Medlem
buggenbus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pallevante
De har utsatts för allt det här för att de dödade en oskyldig liten flicka. Vad är det som är så hemskt? Jag säger att häxjakten har varit alldeles för liten. Dom ska lida, svårare än så är det inte.
Det är irrelevant om 18 månader känns länge för dom, det är inte lång tid. Vad de har för tidsuppfattning skiter vi väl i?

OK, du är kritisk till att de 18 månaderna är för kort tid, men vad är då den perfekt avvägda tiden menar du? Och beskriv då hur du räknat fram den, dvs. hur du balanserar allmänprevention, individprevention samt rehabilitering mot varandra - samt väger in gärningen som sådan, gärningsmännens ålder vid brottet samt de övriga negativa konsekvenser brottet fört med sig för dem. Eller vilka parametrar man bör avstå från att ta hänsyn till i just det här fallet.

Mord i sig innebär att man dödar någon, ofta "oskyldig", så den biten är redan beaktad i straffskalan. JAg kan förstå att särskilt de anhöriga till TJR kan tycka att tiden är på tok för kort, men grejen är att straffet för gärningsmannen inte ska ses som en slags prislapp för hur mycket offret var värt. I så fall skulle ju TJR:s liv ha haft olika värde om det istället hade varit en vuxen återfallsförbrytare som dödat henne. Vi har frångått de gamla tidernas öga för öga, och rätt till blodshämnd för den släkt som utsatts för brott. Detta då sådana system bara skapar våldsspiraler och lidande.

Deras tidsuppfattning är relevant eftersom målet måste vara att brottslingen ska kunna återgå i samhället efter avtjänat straff. Därför måste man ta viss hänsyn till bl.a. gärningsmannens ålder. Jag för min del tycker tiden känns ok. Jag hade iofs inte tyckt det varit konstigt med två eller 2,5 år heller, men 18 månader är OK. Fokus bör nu vara att få gärningsmännen någorlunda på fötter. Jag kan inte förstå vem som skulle vinna på att de plågas eller utsätts för häxjakter. Det kommer inte att ge familjen sin mördade dotter tillbaka, men det kommer med säkerhet åsamka ytterligare lidande.
Citera
2010-03-26, 22:30
  #11666
Medlem
buggenbus avatar
För övrigt tycker jag det är helt vansinnigt att sitta och spekulera i om någon ska mörda TL. Det enda man kan uppnå med något sånt är att plantera tanken i huvudet på någon som annars inte skulle ha haft den.
Citera
2010-03-26, 22:57
  #11667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buggenbu

För övrigt tycker jag det är helt vansinnigt att sitta och spekulera i om någon ska mörda TL. Det enda man kan uppnå med något sånt är att plantera tanken i huvudet på någon som annars inte skulle ha haft den.




Hmm, låter som om du vill ha någon annan att skylla på om det smäller.

Men med tanke på vad €ric och Gargantou skrivit i tråden pekar jag nog på en reell risk:

https://www.flashback.org/sp18634048

Undrar förresten vad en del skribenter här på Flashback säger om någon som stuckit ner Tove i förhör uppger sig ha inspirerats av anti-Tove debattörer här på Flashback?

Och hur kommer man att resonera i ett eventuellt domslut? Kommer man att analysera eventuella motargument om att gärningsmannen själv i huvudsak orsakat det hela eller kommer man att använda sig av samma svepande resonemang som i Tove-fallet och nöja sig med att Flashback-skribenterna "påverkat" gärningsmannen att begå brottet?
Citera
2010-03-27, 00:25
  #11668
Medlem
buggenbus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Hmm, låter som om du vill ha någon annan att skylla på om det smäller.

Någon annan än vem då? De flesta har väl ändå diskuterat detta utifrån hur händelseförloppet ska bedömas utifrån antingen ett moraliskt eller juridiskt perspektiv - eller ibland båda två. Att anse någon juridiskt skyldig till ett brott kan knappast ses som en önskan att personen ska skadas. En gärningsman ska dömas enligt lag och avtjäna sitt straff, och därefter anses ha sonat sitt brott.

Den som endast är moraliskt klandervärd ska inte dömas alls.

Citat:
Men med tanke på vad €ric och Gargantou skrivit i tråden pekar jag nog på en reell risk:
https://www.flashback.org/sp18634048

OK, ja det var illa. Men det blir ju inte bättre av att den här typen av budskap återupprepas av andra och lyfts fram i ljuset.

Citat:
Undrar förresten vad en del skribenter här på Flashback säger om någon som stuckit ner Tove i förhör uppger sig ha inspirerats av anti-Tove debattörer här på Flashback?
Jag hoppas och tror att ingen skulle tycka att det vore bra.

Citat:
Och hur kommer man att resonera i ett eventuellt domslut? Kommer man att analysera eventuella motargument om att gärningsmannen själv i huvudsak orsakat det hela eller kommer man att använda sig av samma svepande resonemang som i Tove-fallet och nöja sig med att Flashback-skribenterna "påverkat" gärningsmannen att begå brottet?

Det är helt olika situationer, men på det moraliska planet så borde ju den som anser att TL varit klandervärd också avhålla sig från att själv uppmuntra någon att döda en annan.
__________________
Senast redigerad av buggenbu 2010-03-27 kl. 00:30.
Citera
2010-03-27, 00:49
  #11669
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buggenbu


Citat:
Ursprungligen postat av PCuri

Men med tanke på vad €ric och Gargantou skrivit i tråden pekar jag nog på en reell risk:

https://www.flashback.org/sp18634048




OK, ja det var illa. Men det blir ju inte bättre av att den här typen av budskap återupprepas av andra och lyfts fram i ljuset.




Tja, ett annat alternativ hade väl kunnat vara att skicka ett anonymt brev till Tove och personalen på Vemyra. Ett problem med anonyma brev är väl dock att sådana brukar ha något av en knäppskalle-air omkring sig. Det kan väl också vara bra om ansvariga inser att denna säkerhetsfråga diskuterats offentligt. Då blir det svårare att hävda att man inget visste eller anade.

F ö tror jag att det du anser vara huvudproblemet med att denna säkerhetsfråga tas upp i denna tråd är att den sätter fingret på vad en del utsätter Tove för.

Med tanke på det sistnämnda måste jag säga att det är helt otroligt vilken ilska denna lilla flicka orsakat jämfört med figurer som t ex Christine Schürrer och Anders Eklund. Jag noterar också att jag varit rätt ensam om att peka på märkligheter i domarna och behandlingen av Tove. Inga kända tyckare verkar ha tagit parti för Tove. Thomas Quick och Joy Rahman har haft lättare att hitta personer som stödjer dem. Och uppåt 10 personer skall visst jobba för högtryck för att visa att Christine Schürrer är oskyldig.
Citera
2010-03-27, 01:35
  #11670
Medlem
buggenbus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
. . . är helt otroligt vilken ilska denna lilla flicka orsakat jämfört med figurer som t ex Christine Schürrer och Anders Eklund. Jag noterar också att jag varit rätt ensam om att peka på märkligheter i domarna och behandlingen av Tove. Inga kända tyckare verkar ha tagit parti för Tove. Thomas Quick och Joy Rahman har haft lättare att hitta personer som stödjer dem. Och uppåt 10 personer skall visst jobba för högtryck för att visa att Christine Schürrer är oskyldig.

Jo, nog har det märkts att du tagit parti för henne allt

Jag vet inte om det riktats mer "ilska", än mot de du nämner - kanske är det så. Jag uppfattar mer att när det gäller Eklund/Schürrer så finns inte särskilt många som försvarar dem. De tio du nämner kanske kan avfärdas som knäppa? TL kan man i alla fall argumentera för är oskyldig. Dvs. debatten kring TL blir mer hätsk eftersom det finns två sidor som vill övertyga varandra...

Märkligheterna i domarna och behandlingen av Tove är något som du (som tagit parti för TL) upplever men som jag inte håller med om. Det här är dock något vi diskuterat tillräckligt och är inte frågor som jag tänker gå in på igen.

Att många tycker TQ ska frikännas ska nog inte ses som att han vinner något slags popularitetstävling över TL. Jag tycker TQ-historien bör nystas upp för att lärdomar ska dras. Kwast/Borgström har haft framskjutna positioner i svenskt rättsväsende och som till del beror på "framgångarna" i att ha löst de mordfall som TQ satts dit för. Har de gjort detta mot bättre vetande så bör det ju komma fram. Att bura in någon attention seeker bara för att denne erkänner innebär ju att utredningen läggs ned och den verklige brottslingen går fri.
Citera
2010-03-28, 00:15
  #11671
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri



Citat:
Ursprungligen postat av P71

Nej, det är inte kalla fakta. Det är ren spekulation från din sida. Du drar hela tiden slutsatser baserade på dina egna teorier och fantasier. Du lägger först fram en teori och sedan använder du den teorin som bevis för att din nästa teori stämmer. Det finns inget konkret bevis alls bakom dina påståenden.

Alltså, var finns kopplingen? Tim säger i förhör att Tove muntligen uppmanat honom att mörda Therese. Det är ganska logiskt, eftersom den SMS-konversation som kommit fram i förundersökningen förstås bara är fragment av den konversation som pågått muntligt mellan Tim och Tove när de träffats i skolan och på fritiden. Så det är ganska troligt att Tove muntligen har uppmanat Tim att döda Therese och att det är det som Tim kommer ihåg. Att Tove skickat ett SMS om att tjejen som sitter några säten bort i tunnelbanan skall dö har då ingen större betydelse för Tim eftersom han redan vet att det är det Tove vill.

Om Tim muntligen har fått uppdraget från Tove att döda Therese, på vilket sätt måste han då "anses ha insett" att ett senare SMS där Tove skriver "du är så jävla dum" är lika med att han inte kan få komma tillbaka genom att mörda Therese?? Det finns ingen logisk koppling överhuvudtaget och ingen rättsinstans i världen som ens skulle överväga ett sådant spekulativt resonemang.

-----

Angående strafftid, så är väl det enda positiva med det här fallet att just strafftiderna har blivit uppmärksammade och debatterade vilket kan leda till hårdare påföljder i framtiden. Det gjordes ju en lagändring den 1 juli 2009 (efter mordet på Therese) som öppnar upp möjligheten för domstolarna att sätta hårdare straff. Det antyddes väl från olika håll att hade denna nya lagstiftning införts tidigare så hade troligen också Tim och Tove åkt på ett längre straff.






Och vad Tove eventuellt sagt muntligt till Tim, det är inte spekulation?!

Helt otroligt.

Jag har också tidigare berört Tims uppgift om antalet gånger Tove muntligen skall ha uppmanat Tim att mörda Therese.

Tim hävdade att det rörde sig om ”mer än ett par-tre gånger”. Om det är 4-5 gånger bör de gångerna ha varit rätt snabbt förbrukade. Om vi utgår ifrån Tims uppgift att det var Tove som förde mordet på tal så har vi alla fall en av dessa 4-5 gånger förbrukad under perioden 22-24 maj. Sedan uppger Tim att Tove tjatat på honom att mörda Therese vilket under datumet 26 maj (verkar det som) skall ha fått honom att ändra sig och ta mordplanerna på allvar. Om Tove tjatat borde åtminstone 3 till av de 4-5 gångerna ha blivit förbrukade. Eller är 1 eller 2 gånger också tjat? Därmed skulle vi då vara uppe i 4 gånger. Återstår då möjligen en gång till som Tove uppmanat Tim att mörda Therese. Frågan är om Tim vill placera denna sista gång till mordkvällen i Hoppbacken (d v s efter Tim via SMS markerat att han var i färd med att mörda Therese) eller tidigare. Om Tim vill göra gällande att det skedde tidigare så bör rimligen alla uppmaningstillfällen vara förbrukade mordkvällen.


Däremot har du väl rätt i att lagstiftningen skärptes ett snäpp när det gäller strafftider för unga förövare. Så hade Tim strypt Therese 1 månad senare hade det väl blivit några månader till i buren, antar jag.

I övrigt hänvisar jag till mina tidigare inlägg som du verkar kommentera med ditt inlägg ovan. Det är bara att bläddra bakåt några sidor eller klicka på mitt namn och göra en sökning på denna tråd (för den som är registrerad här på Flashback). Får kanske återkomma med länkar och fler kommentarer. Några av mina senaste inlägg för den som inte orkar bläddra:

https://www.flashback.org/sp21796653

https://www.flashback.org/sp21808827

https://www.flashback.org/sp21829150

https://www.flashback.org/sp21846996

https://www.flashback.org/sp21863705

https://www.flashback.org/sp21879850

https://www.flashback.org/sp21984346


Ytterligare en sak jag vill påpeka är att denna tråd i Flashback samt mediarapporteringen borde ge signaler som får Tove själv och personalen på Vemyra att ta hotbilden kring Tove på allvar. En eventuell gärningsman skulle kunna uppleva att vederbörande skulle kunna få någon slags uppskattning från en större krets människor samt - eftersom Stureby-mordet uppmärksammats så pass mycket i media - uppleva det som att han/hon lyckats utföra något slags stordåd i livet. I Tove-fallet har du nog grundkomponenterna för vad som brukar driva kändismördare.

Med detta menar jag inte att Chania eller Inälvsspyan (som nu verkar vara på väg tillbaka till Vemyra) kommer att sticka en kniv i Tove. Men det finns ju andra intagna. Hoppas att det finns möjligheter för Tove att under rimliga förhållanden få avtjäna sitt straff i isolering. Denna möjlighet brukar ges till alla brottslingar, inklusive de värsta sexualmördarna.

En liknande problematik kan komma att kvarstå när Tove släpps ut. Av denna anledning tror jag att det är bäst att Tove byter identitet och försöker börja ett nytt liv utomlands. Hon minskar sannolikt också antalet potentiella gärningsmän om hon kan ge ut en bok som ger hennes version av vad som hänt. Det är sannolikt också en fördel om Tove kan få så många som möjligt som intresserar sig för fallet att läsa förundersökningens förhör samt SMS:en. Dessa bitar borde nog bifogas en eventuell bok. Förhören skulle kanske kunna bifogas som en CD eftersom de nog skulle uppta rätt många sidor (tror dock själv att en pappersversion är att föredra).

För Tims del är nog hotbilden svagare trots att det faktiskt är han som strypt Therese. Media och denna Flashback-tråd verkar ha fokuserat på Tove. Det som hade kunnat utgöra ett problem skulle väl ha varit om mordet beskrivits som ett rasistdåd, vilket inte varit fallet (jag tror inte heller själv att Tim drevs av rasistiska motiv). Bilden av Tim i media samt här på Flashback har blivit en stackars pilt som manipulerats av Tove och/eller varit en slags "unge Werther" som varit förblindad av kärlek. Jag har ju i och för sig ovan förklarat hur jag ser på den saken. Men det som har relevans ute i samhället är väl vad Peter Kadhammar m fl skrivit och rapporterat om saken.



Vill göra följande förtydliganden/tillägg till P71:s inlägg ovan:

Tim uppger i förhöret 2009-06-08 explicit att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS utan "muntligt". Det är alltså inte så att Tim uppger att Tove uppmanat honom att mörda Therese muntligt och "glömmer" nämna SMS:en. Tim säger klart ut att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS. (Därmed medger han att Tove återkallat sin "anstiftan" - om man nu skall ta den på allvar - den 1/2 juni 2009 när Tim apropå mordprojektet ojade sig över att "men du vill inte ge det en chans".) Du verkar vilja försöka blanda bort korten på denna viktiga punkt. De som inte läst mina tidigare inlägg kan kanske svälja denna fint från din sida.

När man läser SMS:en från den 1/2 juni 2009 förstår man också att Tim försökte med att Tove uppmanat honom muntligt i stället. Han anade nog inte i vilken grad media och domstolar så totalt skulle ignorera uppenbara saker som talar till Toves fördel.

Jag har diskuterat SMS:en och förhören mer utförligt tidigare. Ni hittar detta material i en del av länkarna nedan.

Mer komplett lista med relativt nyliga inlägg (äldst först, yngst sist):


https://www.flashback.org/sp21796653

https://www.flashback.org/sp21808827

https://www.flashback.org/sp21829150

https://www.flashback.org/sp21846996

https://www.flashback.org/sp21863705

https://www.flashback.org/sp21879850

https://www.flashback.org/sp21984346


https://www.flashback.org/sp21984797

https://www.flashback.org/sp22159503

https://www.flashback.org/sp22171674

https://www.flashback.org/sp22171911

https://www.flashback.org/sp22178927

https://www.flashback.org/sp22179018

https://www.flashback.org/sp22192441

https://www.flashback.org/sp22196715

https://www.flashback.org/sp22198332
Citera
2010-03-28, 00:40
  #11672
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buggenbu
Jo, nog har det märkts att du tagit parti för henne allt

Jag vet inte om det riktats mer "ilska", än mot de du nämner - kanske är det så. Jag uppfattar mer att när det gäller Eklund/Schürrer så finns inte särskilt många som försvarar dem. De tio du nämner kanske kan avfärdas som knäppa? TL kan man i alla fall argumentera för är oskyldig. Dvs. debatten kring TL blir mer hätsk eftersom det finns två sidor som vill övertyga varandra...

Märkligheterna i domarna och behandlingen av Tove är något som du (som tagit parti för TL) upplever men som jag inte håller med om. Det här är dock något vi diskuterat tillräckligt och är inte frågor som jag tänker gå in på igen.

Att många tycker TQ ska frikännas ska nog inte ses som att han vinner något slags popularitetstävling över TL. Jag tycker TQ-historien bör nystas upp för att lärdomar ska dras. Kwast/Borgström har haft framskjutna positioner i svenskt rättsväsende och som till del beror på "framgångarna" i att ha löst de mordfall som TQ satts dit för. Har de gjort detta mot bättre vetande så bör det ju komma fram. Att bura in någon attention seeker bara för att denne erkänner innebär ju att utredningen läggs ned och den verklige brottslingen går fri.



Om någon skulle vilja karaktärisera mig som en debattör som oreserverat på alla punkter hela tiden stöttat Tove så tycker jag inte att det är en rimlig beskrivning. Speciellt i början kunde jag väl i något skämtinlägg vara taskig mot henne (det skäms jag nu för). Däremot är det sant att jag efter ett tag blev väldigt tydlig när det gäller brottsrubriceringen ”anstiftan till mord” (med likgiltighetsuppsåt). Denna brottsrubricering tycker jag som sagt är orimlig.

När det gäller Eklund och Schürrer så tycker jag att det verkar ha postats mer hatinlägg mot Tove här på Flashback än mot dessa båda figurer.

Vet inte vad det är för figurer som försvarar Schürrer. Några av dem skulle visst enligt en kvällstidning (vill jag minnas) vara ”akademiker”.

Och ”debatten” om det här mordet i denna tråd var väl minst lika hätsk redan innan det fanns två sidor, d v s när det i princip bara fanns en sida?

Och i början på denna tråd finns inte mycket till diskussion mellan två sidor som anser att Tove är skyldig resp oskyldig. Det handlar mest om att spy galla över Tove och viss mån även Tim (Tove är värst, verkar man tycka). Senare, när förundersökningen kom blev det väl mer diskussion för och emot när det gällde Tove (och de som tidigare fokuserat på Tove fortsatte med detta). Den tidigare typen av spy galla-inlägg fortsatte också att postas.

Apropå det där med ”popularitetstävling”: En man som blivit utsatt för ett knivöverfall av Thomas Quick år 1974 trädde nyligen fram i media med motiveringen att Quick i media framtonat som en alltför mjuk och fin kille när han bölat över att han inte begått de brott han erkänt. I det reportage jag såg i Rapport eller Aktuellt framfördes synpunkten att en del verkar glömma att Quick tidigare dömts för allvarliga vålds-/sexualbrott. Jag är inte så säker på att Tove vunnit en ”popularitetstävling” mot Quick före detta reportage.

Borgström var väl en kändisadvokat redan innan Quick-rättegången. Han hade en hög mediaprofil i fall som rörde rasism och könsdiskriminering. Senare blev han också Jämo. Imagemässigt har det nog hjälpt Tim att anlita Borgström. Om Tove hade anlitat Borgström och Borgström på sedvanligt vis beretts stort mediautrymme hade kanske Tove legat litet bättre till.
Citera
2010-03-28, 01:41
  #11673
Medlem
buggenbus avatar
Jag har inte deltagit i eller följt tråden hela vägen så det där kan jag inte bedöma. Det kan säkert vara som du säger. Men jag tror inte det är valet av advokat som påverkat vem som fått mest kritik. Av det som kommit fram så har nog många ansett att både TV&TL haft ett delat moralisk/juridiskt ansvar (de flesta som diskuterar går väl på magkänslan snarare än att sätta sig in i lagtext, förarbeten, praxis och doktrin när de bedömar detta). Och TV har erkänt och därmed tagit sin del av ansvaret, medan TL som bekant förnekade skuld. Det kan reta upp. Och särskilt om man ser TL som initiativtagaren och den i vars intresse det besynnerliga dådet utförs - dvs. om man ser TV som att endast ha utgjort ett redskap TL:s manipulativa händer, ja då är det mot henne som ilskan blir störst.
Citera
2010-03-28, 19:33
  #11674
Medlem
LieDetectors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Hmm, låter som om du vill ha någon annan att skylla på om det smäller.

Men med tanke på vad €ric och Gargantou skrivit i tråden pekar jag nog på en reell risk:

https://www.flashback.org/sp18634048

Undrar förresten vad en del skribenter här på Flashback säger om någon som stuckit ner Tove i förhör uppger sig ha inspirerats av anti-Tove debattörer här på Flashback?

Och hur kommer man att resonera i ett eventuellt domslut? Kommer man att analysera eventuella motargument om att gärningsmannen själv i huvudsak orsakat det hela eller kommer man att använda sig av samma svepande resonemang som i Tove-fallet och nöja sig med att Flashback-skribenterna "påverkat" gärningsmannen att begå brottet?


Men NU får du väl ändå ge dig PCuri! Menar du verkligen det du skriver så har faen hela proppskåpet gått på en och samma gång.

Kan inte du sitta tyst på din kammare och dyrka din heliga Tove och låta oss slippa se hur du fyller sidorna med dina totalt meningslösa postanden? Prata med någon i din närhet, om du nu har någon som ställer upp på ältandet, och försök komma över detta nu. Tove är dömd, hon var delaktig, hon till på köpet uppmanade till brott.
Skriv till henne, vänta till hon kommer ut, gör vad som helst men sluta idissla och utsätta trådläsarna för dina evinnerliga försök att försköna Toves inblandning. Snälla ...
Citera
2010-03-29, 00:24
  #11675
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Vill göra följande förtydliganden/tillägg till P71:s inlägg ovan:

Tim uppger i förhöret 2009-06-08 explicit att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS utan "muntligt". Det är alltså inte så att Tim uppger att Tove uppmanat honom att mörda Therese muntligt och "glömmer" nämna SMS:en. Tim säger klart ut att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS. (Därmed medger han att Tove återkallat sin "anstiftan" - om man nu skall ta den på allvar - den 1/2 juni 2009 när Tim apropå mordprojektet ojade sig över att "men du vill inte ge det en chans".) Du verkar vilja försöka blanda bort korten på denna viktiga punkt. De som inte läst mina tidigare inlägg kan kanske svälja denna fint från din sida.
Haha, om det är någon som försöker finta eller blanda bort korten så år det väl du!

Citat:
Tim uppger i förhöret 2009-06-08 explicit att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS utan "muntligt". Det är alltså inte så att Tim uppger att Tove uppmanat honom att mörda Therese muntligt och "glömmer" nämna SMS:en. Tim säger klart ut att Tove inte uppmanat honom att mörda Therese via SMS.
Jaså, trodde du inte att jag skulle kolla det kanske? Förhörsledaren frågar i förhöret 2009-06-08 om Tim har fått uppmaningarna muntligt eller via SMS eller via mail. Tim svarar att det i alla fall inte är via datorn, men i alla fall muntligt. Han säger att han tror inte att det skett via SMS, i alla fall inte vad han kan komma ihåg. Därpå säger förhörsledaren att vi har kollat Toves telefon och det finns SMS som mer eller mindre rakt ut beskriver det som Tim pratar om.

Tim säger alltså inte klart ut att Tove inte uppmanat honom via SMS. Vad han säger är att hon definitivt uppmanat honom muntligt men han minns inte, tror inte, att det skett via SMS. Det är en jäkla skillnad mot vad du påstår att det sägs i förhöret!

Citat:
(Därmed medger han att Tove återkallat sin "anstiftan" - om man nu skall ta den på allvar - den 1/2 juni 2009 när Tim apropå mordprojektet ojade sig över att "men du vill inte ge det en chans".)
Det är det här jag inte förstår. Var finns den logiska kopplingen? "Därmed medger han att Tove återkallat sin anstiftan"... hurdå, vardå?

Även om vi antar att du hade haft rätt, att Tim uttryckligen hade hävdat att han inte läst något SMS med uppmaning om att döda Therese; hur kan man med det som grund komma till slutsatsen att Tove via SMS har återkallat den anstiftan hon muntligen har levererat? Om Tim inte uppfattat någon anstiftan via SMS, trots att Tove skrev att tjejen som sitter några säten bort i tunnelbanan skall dö, hur kan man då hävda att han skall ha uppfattat en återkallan via SMS där Tove skrivit något så luddigt som " du är så jävla dum"? Jag förstår inte hur du resonerar.
Citera
2010-03-29, 00:28
  #11676
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LieDetector


Citat:
Ursprungligen postat av PCuri

Hmm, låter som om du vill ha någon annan att skylla på om det smäller.

Men med tanke på vad €ric och Gargantou skrivit i tråden pekar jag nog på en reell risk:

https://www.flashback.org/sp18634048

Undrar förresten vad en del skribenter här på Flashback säger om någon som stuckit ner Tove i förhör uppger sig ha inspirerats av anti-Tove debattörer här på Flashback?

Och hur kommer man att resonera i ett eventuellt domslut? Kommer man att analysera eventuella motargument om att gärningsmannen själv i huvudsak orsakat det hela eller kommer man att använda sig av samma svepande resonemang som i Tove-fallet och nöja sig med att Flashback-skribenterna "påverkat" gärningsmannen att begå brottet?




Men NU får du väl ändå ge dig PCuri! Menar du verkligen det du skriver så har faen hela proppskåpet gått på en och samma gång.

Kan inte du sitta tyst på din kammare och dyrka din heliga Tove och låta oss slippa se hur du fyller sidorna med dina totalt meningslösa postanden? Prata med någon i din närhet, om du nu har någon som ställer upp på ältandet, och försök komma över detta nu. Tove är dömd, hon var delaktig, hon till på köpet uppmanade till brott.
Skriv till henne, vänta till hon kommer ut, gör vad som helst men sluta idissla och utsätta trådläsarna för dina evinnerliga försök att försköna Toves inblandning. Snälla ...


En dom och en viss brottsrubricering väger i allmänhetens ögon väldigt tungt när det gäller hur sannolikt man anser att en person begått ett brott. Men ibland kan mediaskriverier och annat ändå göra att domslut och brottsrubriceringar blir fel, som t ex i fallet med Keith Cederholm och fallet Thomas Quick och mordet på den israeliske turisten. Under de juridikkurser jag gått har mina lärare gett exempel på flera gravt feldömda fall, och då talar vi även om HD-domar. Bl a lät man en gång en kusin ärva trots att kusiner egentligen inte har någon arvsrätt.

Är f ö inte helt säker på att Tove uppskattar alla synpunkter på fallet och en del andra kommentarer jag postat här på Flashback. Har tidigare kommenterat denna fråga.

Sedan har det ju tidigare hänt att offentligt uthängda brottslingar och andra brottslingar som anses ha begått speciellt avskyvärda brott utsatts för attentat samt mord och grova trakasserier av andra fångar. I Sverige är man så pass snäll mot sexualbrottslingar som Anders Eklund och Hagamannen att de får avtjäna sina straff på speciella avdelningar. Att döma av en del postningar på nätet har det förekommit grova trakasserier mot Tove på Vemyra. Detta utgör en indikation på att det skulle kunna hända saker. Det är rimligt om man är observant på den saken.

Offentliga, mediakända rättsfall kan ge obehag i varierande grad. Undrar förresten vad vittnet Ina tycker om sin senaste beundrare på sin bilddagbok ("NalleFuck"). I och för sig behöver ju inte "NalleFucks" uppdykande ha något att göra med rättegången eller "Minne av Therese"-bloggen. Men det var ändå en tanke som slog mig. Och NalleFuck är väl troligen en harmlös skämtare. Men man vet ju inte hur Ina upplever saken.



När det gäller skuldfrågan kan den intresserade väl botanisera bland mina äldre inlägg. Här är några av de senaste postningarna:

https://www.flashback.org/sp21796653

https://www.flashback.org/sp21808827

https://www.flashback.org/sp21829150

https://www.flashback.org/sp21846996

https://www.flashback.org/sp21863705

https://www.flashback.org/sp21879850

https://www.flashback.org/sp21984346

https://www.flashback.org/sp21984797

https://www.flashback.org/sp22159503

https://www.flashback.org/sp22171674

https://www.flashback.org/sp22171911

https://www.flashback.org/sp22178927

https://www.flashback.org/sp22179018

https://www.flashback.org/sp22192441

https://www.flashback.org/sp22196715

https://www.flashback.org/sp22198332
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in