2009-05-31, 19:04
  #1
Medlem
Mår illa när jag läser om brottet, så oerhört svinigt att begå det öht och sen att ha mage att överklaga för att "åldersskillnaden mellan syskonen inte är så stor".
Har någon mer/äldre info? Vem/vad är detta!?

Citat:
18-åring döms för våldtäkt mot systern

I december förra året dömdes en 18-årig Eskilstunakille för våldtäkt mot barn. 18-åringen hade haft samlag med sin syster vid ett tiotal tillfällen. Domen överklagades till hovrätten som nu fastställt tingsrättens dom.

Den i dag 18-årige Eskilstunabon var 16 och 17 år då han hade samlag med sin syster som var under 15. När det handlar om sexuella handlingar mot barn under 15 år är bedömningen speciell, skriver tingsrätten i sin dom. Det behöver till exempel inte var hot eller våld inblandat för att en handling ska rubriceras som våldtäkt.

Tingsrätten dömde 18-åringen för våldtäkt mot barn till skyddstillsyn och att under frivårdens överinseende påbörja ett lämpligt program för att komma till rätta med sin relationsproblematik. Han dömdes också att betala 85 000 kronor i skadestånd till systern.

18-åringen och hans advokat överklagade domen och ville att åtalet antingen skulle ogillas eftersom åldersskillnaden mellan syskonen inte är så stor, eller att handlingarna skulle rubriceras som sexuellt utnyttjande av barn.
I går kom hovrättens dom som inte ändrar något utan fastställer att tingsrättens dom ska gälla.

http://ekuriren.se/nyheter/eskilstuna/1.372504

/Hittade ingen tråd om detta trots att det är ett "gammalt" brott (aktualiserat av färsk dom). Fel forumdel? Flytta el radera som ni tycker passar.
Citera
2009-05-31, 19:39
  #2
Medlem
Topgun855s avatar
Vilken sjuk jävel!
Citera
2009-05-31, 20:12
  #3
Medlem
Ajleckzs avatar
Det är såna där man vill tortera i sin källare!
Citera
2009-05-31, 23:39
  #4
Medlem
Tuesdays avatar
Han borde rimligen även ha dömt för detta. Alternativt var de inte helsyskon. Det utelämnas i artikeln.

Citat:
Ursprungligen postat av Brottsbalken 6 kap.
7 § Den som, i annat fall än som avses förut i detta kapitel, har samlag med eget barn eller dess avkomling, döms för samlag med avkomling till fängelse i högst två år.
Den som, i annat fall än som avses förut i detta kapitel, har samlag med sitt helsyskon, döms för samlag med syskon till fängelse i högst ett år.
Citera
2009-07-16, 19:49
  #5
Medlem
tänkte på eskilstunas egna Nivar när jag läste detta
Citera
2009-07-16, 20:00
  #6
Medlem
Batoss avatar
Syskonkärlek i sin vackraste form!
Citera
2009-07-16, 20:05
  #7
Medlem
Liberaliss avatar
Hade väl inte rubricerats som våldtäkt om hon var äldre än femton eftersom inget tvång verkar ha framkommit enligt artikeln. Kanske helt enkelt var en "familjefest".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in