Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2003-11-05, 18:26
  #1
Medlem
hubbes avatar
hallå...

visst finns de fortfarande nått som heter åsiktsregistrering?? om såfall vad kan man göra om polisen/soc spelar in de man säger???
Citera
2003-11-05, 18:54
  #2
Medlem
det är inte åsikts registrering det är förhör,, då skall man tappa minnet eller åka i flygande tefat man kan också var kompis med polpot eller dai lama
Citera
2003-11-05, 19:15
  #3
Medlem
Azraels avatar
WM i svammel?

Vad menar du?
Citera
2003-11-06, 10:34
  #4
Medlem
diskodiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hubbe
vad kan man göra om polisen/soc spelar in de man säger???

Vara tyst? Man behöver inte säga något i förhör om man inte vill...

Eller har du stått på ett torg och hållt tal?
Citera
2003-11-06, 14:23
  #5
Medlem
hubbes avatar
ne ja undrade bara lite allmänt...
Citera
2003-11-07, 09:21
  #6
Medlem
Säkre Sammys avatar
Det låter underligt om inte personer som sitter och planerar att störta landets sittande regeering och upphäva våra grundlagar skulel finnas registrerade... Sen tror jag att det är mer ett "tok register" än ett åsikts register.
Citera
2003-11-07, 14:02
  #7
Medlem
Ang. åsiktsregistering så blev det känt att säpo reggade medlemmar från kpml(r) och rku för så sent som för några år sen, så jag skulle vara förvånad om säpo inte åsiktsregisterade folk nu
Citera
2003-11-07, 17:52
  #8
Medlem
alcatrazs avatar
Men enligt mitt tycke så är åsiktsregistrering helt ok så länge det är såna idiotextremister på vänster resp.höger kanten.Då är det bara att köra.
Citera
2003-11-08, 20:49
  #9
Medlem
killersmurfs avatar
Med andra ord menar du ju isåfall att man bör vara politiskt korrekt för att komma undan Storebror. Enligt mitt "tycke" väldigt vek ståndpunkt!
Citera
2003-11-08, 23:15
  #10
Medlem
alcatrazs avatar
Tycker jag verkligen inte det är. Se på hur situationen var på 60-70 talet ,det var ju ett antal kommunister som förberedde att göra revolution.Dom åkte över till Sovjet och tränades upp för att sedan återvända och utföra sabotage och infiltration mot det svenska samhället.Då är det ju helt ok att dom människorna hålls under uppsyn.Vi hade trots allt fått ett fan så mycket mer kontrollerat samhälle om dom hade tagit över.Målen helgar medlen.

Så vad jag menar är alltså att när det rör sig om såpass extrema grupper så är det ok.Även om dom nu va långt ifrån att sätta sina planer i verk,men det spelar mindre roll.
Citera
2003-11-08, 23:58
  #11
Banned
thompas avatar
I en modern suverän stat så vore det närmast tjänstefel att inte använda sig utav åsiktsregistrering. Och ja, det pågår fortfarande.
Lite lustigt dock att det alltid nämns att vänstermänniskor har blivit åsiktsregistrerade, men aldrig högermänniskor? (Fastän även de blir och har blivit registrerade.)
Citera
2003-11-09, 13:36
  #12
Medlem
finns det någon form av registrering kvar, vi lever i ett land där statsminisern blev skjuten, och myndigheterna, skyller på varandra, när utrikes ministern blir knivmördad så konstaterades att det var en serb som ogillade att det bombades i hans hemland,,en sån enkel koppling missar polisen,, när det gäller dessa som inte är besutna, txt i arvika eller i stora mossen så är polisen inte intresserade dom skall ju dra in den fetes lön på E4 an, polisen har ju slutat att utreda inbrott
varför skulle dom göra något som dessutom är olaglit.
poliser och militärer är ju bara en form av parasiter som inte gör ett herdligt hantag, om man inte räknar snyltandet på ofantliga medel som arbete,,
när det gäller förhör så spelas dom in bara för att polisen skall kunna tillverka bevis det är därför som man skall köra med ufon det blir svårare att klippa till något trvärdigt,,att det är så vet man för efter ett antal år vissar det sig att vissa domar var fel, och då skall staten betala skadestånd och då blir det mera E4 för polisen,,så frågan är väl vem det är som gör polis arbetet i dag förutom tv och efterlyst
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback