Citat:
Ursprungligen postat av zzwampen
Om man tittar på vilka spelare som lämnat för Serie A/Bundesliga det här transferfönstret kan man få en uppfattning om vilken liga som är mest attraktiv för spelare.
De största köpen i Bundesliga det här fönstret:
Martins, Ziani, Pranjic, Tymoschuk, Pograbnyak, Hyypiä, Marcelo Moreno, Arango, Maniche.
I Serie A:
Arnautovic- Grattis
Eto'o- Bra spelare men han var ju villig att gå till Uzebisktan så vi kan inte säga att han väljer det bästa alternativet.
Lucio-Han gick till Inter efter att han inte kunde få ett kontrakt i Bundesliga. Stor skillnad.
Cannavaro-Kommer han verkligen kunna göra någon nytta?
Diego- Grattis
Huntelaar- Efter att man inte kunde ha fått Dzeko
De övriga har jag inte megakoll på så det tänker jag inte kommentera. Så det är väl Eto'o och Diego som är de enda värvningarna av "världsklass". Arnautovic är en stor talang men det är väl ett lån? Sen glömde du lånet av Hleb.
Man kan vrida och vända på det hur länge man vill, men jag vill göra en annan jämförelse.
Vilka spelare har lämnat SA denna säsong? Vilka har kommit? På pappret är Silly Season 2009 en försämring för Serie A. I Bundesliga har få stora spelare lämnat, men få har också kommit. SS2009 verkar inte påverkat BL mycket, en liten förbättring på pappret kanske.