Citat:
Ursprungligen postat av
Paapen
Nu börjar det att bli intressant...
Enligt AI så såldes Malms gård 1989 av fru GH föräldrar men den norra flygelbyggnaden bodde hyresgästerna kvar tills JJ familj 1996 flyttade in. Fru GH släkt har bott länge i området. JJ pappa Lennart släkt har bott i området sedan 1875 så det är två släkter med rötterna i myllan och att det bara bor ca 675 pers i Vrena Bettna, så de är kanske släkt med varandra på något vis. Att JJ håller käft är fullt förståeligt då det sitter ihop väldigt tajt. Frågan nu är om det sitter ihop mellan poliserna har tex Härnösand poliserna som skötte utredningen skyddat någon gärningsman, några av poliserna har ju tjänstgjort i Stockholm under 1970talet och kände nog pappa Lennart, detta är bara en tanke då de har klantat till det så.
Tors bror var ju polis i Härnösand när dådet inträffade och de var tydligen (enligt fup) väldigt osams. Berodde på vad som står, på osämja om Brattås.
Tror en av de utryckande patrullerna uttalade sig om detta (ja!) samt att brodern var med då (?) Gick han öht på begravningen? Förhöret med honom var i alla fall inte på något sätt uppseendeväckande.
JJ:s föräldrar, som var poliser, gick nog inte på polishögskolan utan den tidigare utbildningen.
Läser man dessutom JJ:s mammas förhör, tycker jag hon verkar litet eljest.