Citat:
Nej men det finns typ 2 trojaner, för att få dom så måste du tanka skumma .torrentfiler från thepiratebay eller codec till porrfilmer. Självklart så måste du skriva in ditt adminpass
Fel.
Citat:
Jo det finns virus. Men för att lyckas få en så måste man vara en total idiot.
Fel.
Citat:
Det finns inga fritt cirkulerande virus till Mac än så länge.
Fel.
* Mac OS X är ett operativsystem designat för arkitekturen Intel x86 / x64.
* Windows är ett operativsystem designat för arkitekturen Intel x86 / x64.
* Intel x64 är bakåtkompatibel med Intel x86.
Intel x86 är en arkitektur där instuktionen "call" implicit lägger en returneringsadress på processens stack, för att sedan läsa denna i och med instruktionen "ret", då en returnering sker. Returneringsadressen ligger i slutet av stacken, efter argument och data för den aktuella stack framen. Det är på så vis möjligt att skriva över returneringsadressen i och med en okontrollerad buffertöverskridning. Buffrar ligger ofta på stacken och är därför ett sätt att injicera kod i en process. Returneringsadressen skrivs över till att peka på buffern i fråga, som innehåller den skadliga koden. Den skadliga koden får samma rättigheter som den utnyttjade processen, så i många fall måste man skriva in ett lösenord men det finns flera fall där buffertöverskridningar sker i en root-process vilket då har full kontroll av hela datorn.
Så vad betyder allt detta? Det betyder att du inte ens uttryckligen behöver ladda ner någonting för att bli totalt "infekterad", utan det räcker du besöker en viss hemsida med en osäker webbläsare. Detta gäller för alla operativsystem baserade på Intel x86, inkluderat Mac OS X. (Safari har en historia präglad av en del, riktigt feta säkerhetshål)
Jag är ingen fanboy av någonting utan väljer det bästa för mig, men ska jag vara ärlig så sitter jag lugnast på en Windowsplattform med 64-bitars Data Execution Prevention med Address Space Layout Randomization samt User Account Control.