Ofta så är det ju storheter, människor med mycket eller väldigt mycket pengar, som skänker. Även om det nu kanske inte är så att de är överrepresenterade inom att skänka pengar (något som jag nu tror stämmer), så borde man väl kunna anta att det ändå skänks mer pengar om det är färre människor som är rikare eftersom summan av pengar blir astronomiskt mycket större än vad en arbetande individ kan skänka?
Självklart är det ju så att arbetare kan skänka mer pengar i en friare ekonomi, visst är det även så, men det är inte det frågeställningen är till för att fråga.
Stämmer detta och i sådant fall, är det någon som har något man kan backa upp det med?
Kan mycket väl vara så att detta passar bättre i ekonomi, men jag tror diskussionen (om det nu kommer finnas någon) mår bättre av att vara här.