Citat:
Ursprungligen postat av
Termos99
Men om människor är
"IQ-befriade att dom råkade förgifta haven , utrotade alla arter och högg ner alla träd innan dom fattade hur deras säng var bäddad.", det låter som att vår design är urusel. Dessutom blir vi närsynta, får cancer, nedsatt hörsel och vi är ganska så sköra.
Eller hur menar du, är djuren designade men inte vi?
PS
Det stämmer inte att vi har utrotat alla arter och alla träd.
DS
Om jag förstår det rätt så var det mörkhyade människoliknande utomjordingar som lever på nån sorts reningsplanet som heter Nibiru, där dom jobbar för gudar genom att planeten flyger runt och sanerar planeter genom att bränna allt på planeter där det har gått snett.
Det var dessa utomjordingar som behövde guld till deras atmosfär för att alla på Nibiru inte ska dö av strålning.. och dom genmodifierade därför den förhistoriska människan och blandade deras gudlika DNA med den förhistoriska människan, för att dom behövde en ny slav som skulel gräva guld efter att deras förra slavras gjorde revolt och utrotades av den mer avancerade rasen som skapade människan som då blev spirituell och undrade varför ska vi följa orders från nån när bara gudar kan döma oss. Vi vägrar gräva guld! sa vi då , och våra skapare fick problem med gudarna för att dom använde gudarnas DNA på det viset , och fick då ordern att lämna planeten och resa pyramider så att människor kunde tyda sybolismen och skriva ner det i biblar så att ett fåtal utvalda kan få leva som gudarnas barn i en högre dimension utan problem som hunger och korruption.
Så nej.. det är som med hundar och bananer lixom.. visst har människor skapats med en bra design, men våra skapare var väl inte riktiga gudar än även om dom bor på en sån planet, och därför blev det som med mänskligheten som det blev när människor avlade hundar som inte kunde ha koppel utan att ögonen ploppade ur sockeln i skallen på dom.
Bara ett fåtal kommer klara livets test som människa medans de flesta kommer att få gå tbx till att vara djur eller vad det nu blir eller var som människor var innan "de onda" kom och lämnade kunskap och medvetenhet för att sen säga lycka till.. och flög iväg för att låta människor klura ut själva varför dom vet skillnad mellan rätt och fel helt plötsligt.