Jag har också lite nybörjarfrågor om fonder.
Mina föräldrar sparade åt mig i en fond som heter humanfonden. Jag fick när jag fyllde arton för ett år sedan ta över fonden. Den hade då precis rasat ordentligt (med typ 40%

) Men ingen i min familj visste något om fonder så vi tänkte att det är väl lika bra att ha kvar den, den går säkert upp igen.
Nu har det faktiskt varit så bra att den återhämtat iaf 75% av det den tappade. Men jag som börjat intressera mig en aning för mina pengar börjar fundera på att omplacera ändå. Först och främst för att jag inte vet någonting om humanfonden mer än att det är rädda barnens fond.. Jag vill helt enkelt inte ha mina pengar i någonting jag inte vet vad det är som dessutom verkar åka berg och dal bana på börsen.
Kan jag gå till banken och fråga om rådgivning utan att det kostar mig massa pengar? mina fondandelar är värda 27 000 och jag vill inte betala 500 spänn för att få reda på att dem är bra att ha kvar -.^ eller nått sånt.
Hur analyserar man fonder egentligen. Antar att förvaltaren sparar i diverse olika aktier. Måste jag då läsa typ årsrapporter från fondens samtliga företag för att lista ut om det är bra att ha kvar den eller inte, eller finns det årsrapporter från fonden som man kan läsa där allt är sammanfattat?
Min fråga är alltså: hur vet jag om min fond är värd att behålla. Och om den inte är det. Hur vet jag då vilka fonder som jag kan byta till? Min fond ligger hos banco, men skulle snart övergå till att förvaltas av swedbank enligt ett brev jag fick hem. Min egen bank är nordea. Måste jag välja fonder från någon speciell bank eller kan jag välja och vraka bäst jag vill på fondmarknaden?