Jag har en rullmaskin av märket John Silver. Det är en sådan variant med valsar och ett band som löper runt dessa, man "laddar" den med rullpapper och lösa filter. Alltså INTE en laddmaskin för färdiga filterhylsor.
Så till problemet: Ibland men inte alltid, så blir pappret fel med resultatet att ciggaretten blir väldigt smal och hård i ena änden och/eller väldigt lös i den andra. Det är alltså pappersvarvets hårdhet runt fyllningen jag pratar om och inte hur hårt tobaken är packad, även om en hårdare packning blir en bieffekt då pappret dras åt för mycket
Min analys är att problemet uppstår när bandet runt valsarna av någon anledning kommer ojämt?
Vad gör jag för fel? Jag ser alltid till att packa tobaken jämt, sätter alltid i pappret rakt.
OM någon sitter på ett magiskt knep så är detta rätta läget att komma med det
Säg inte att jag ska lära mig rulla för hand, jag har försökt
Och filterhylsor är inget alternativ eftersom jag bara röker cigg gjorda på det blåa (tunna) rizzla pappret, tycker inte om när man känner papperssmak.