Citat:
Ursprungligen postat av
Atom1c
Har gjort trådar innan men nu behöver jag verkligen hjälp med att välja rätt.
Har en högskoleexamen(2år) sen innan inom nätverk/sysadmin, så de kanske påverkar valet.
Ska plugga programmering till höst.
Hade ni valt en 2-årig YH utbildning inom .NET eller en klassisk 3-årig högskoleingenjörsutbildning inom programmering?
Jag kan inte enligt studievägledaren tillgodoräkna vissa kurser eftersom de inte har samma poäng som när jag läste, så jag hade behövt läsa om hela högskoleingenjörsutbildningen från scratch.
Största positiva faktorn med YH är praktiken i mina ögon, och med högskolevarianten aå är de mest positiva titeln man får enligt mig.
Vad hade ni gjort och varför om ni var i min situation?
Antar att båda varianterna får jobb sedan men vem får de enklast?
Kan säga att jag i nuläget lutar mer åt YH men kan fortfarande ändra mig.
Hehe, jag har skrivit i minst två av dina trådar så det får bli ett hattrick här.
Högskole är tyngre, inget snack. Men just med din profil tror jag du blir högintressant även med YH. Därav tror jag att jag hade gjort YH i dina skor.
För egen del är jag civilingenjör men jag hade nöjt mig med att läsa högskoleingenjör om jag fått göra om det. Det är inte så att jag vill ha min utbildning ogjord, men jag hade inte lagt ner det extra jobbet för att komma dit om jag hade fått göra om det.