En fråga till de som testat nya Ubuntu (eller andra distros med samma kärna).
Vilka trådlösa PCI kort (eller om ni nu lyckats hitta några, fungerande USB trådlösa) är att rekommendera för denna distro? Ska börja använda Ubuntu igen men hade ett fasligt krångel med tweaks föra gångerna jag försökte använda de tidigare utgåvorna.
Kortets medföljande antenn måste ha ordentlig räckvid då jag inte har plats för repeaters/bryggor i hemmet. (Alternativlösning är givetvis att skaffa starkare antenner än standard på annat håll, men detta tar tid och kostar oftast multum)
usb-dongels med rt73-krets fungerar fint, Linksys WUSB54GC är väl den bästa och fungerar riktigt bra genom att bara plugga in den. Själv har jag någon sorts billig Sweex usb-dongel som har dålig räckvidd men annars fungerar riktigt bra.
Edit: What the heck.. kan lika gärna slänga in ett önskemål på ljudkort, även om de är något säkrare vad gäller drivisar, oftast.
Jag kan rekommendera Asus Xonar, har själv ett Asus Xonar DX (snikmodellen) som gav ljudet ett rejält lyft jämfört med mitt integrerade Realtek ALC889. Kortet fungerade direkt (Ubuntu 8.10 amd64) efter installationen utan handpåläggning, jag har dock inte haft möjlighet att testa den optiska utgången.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!