Citat:
12:00-14:00 och 15:00-16:00 Ett nytt grönt kontrakt för Sverige
Kan ett nytt grönt kontrakt för Sverige ta oss ur den ekonomiska krisen samtidigt som landets energi- och miljöproblem får en mer hållbar lösning? Internationell konferens på Stockholms Universitet.
http://svt.se/2.59808/24_direkt?lid=...ink&from=tabla
24 Direkt i SVT Play
http://svtplay.se/t/102527/24direkt
Enligt Mikael Höök från UU får vi 65%(?) av all olja från Norge och Danmark, samt det mesta av gasen, det försvinner snart och måste ersättas av annat ex. från Ryssland eller Iran med dess risker. Gasen är marginell.
Lars Ångström nämnde att även Kanada drabbas av tinad permafrost och hela samhällen går under. Vi har 20 miljoner flyktingar nu som kan bli 200 miljoner pga klimatproblemen. Vi köpte 100 JAS av politiska skäl när försvaret behövde 60, det hade kunnats satsats på annat, i ex. Uppsala ligger vi i framkant för Solcellsfilm."
Norge visste jag om oljan men hur mkt är det från Danmark och vad bråkas det om när oljan ändå tar slut, att vi ska gå över till kol och rysk olja mm?