Hej!
Jag har ett litet men ndock strande problem med min laptop. Nr jag kr den trdlst, dvs utan all kringutrustning inkopplad, startar den upp snabbt.
Nr jag har den externa hrddisken (WD MyBook Mirror USB) inkopplad och startar upp datorn stannar uppstarten upp vid Biosskrmen under ngon minut. Fritt versatt frn engelska s kontrollerar och konfigurerar bioset min externa hrddisk. Under uppstarten kommer HDD:n upp tv gnger. Detta r ngot oerhrt strande tycker jag.
Nr jag gr in i BIOS och tittar terfinns nmnda HDD bde som Hard Drive och som Extern Drive. Jag frmodar att det hr har ngot med saken att gra.
Urskta om problembeskrivningen r ngot vag. Jag r nmligen inte s hemma p sna hr saker. Om det r ngon vnlig sjl som har tips om hur jag kan snabba upp uppstarten r jag oerhrt tacksam.