Citat:
Ursprungligen postat av Kreutz
Med denna kunskap; Finns det skäl att stifta lagar som skyddar barn från deras mödrar?
Ja det anser jag att det kan.
Jag är (var rättare sagt jag är ju vuxen numer) en av de barnen som inte av någon mysko anledning inte finns. Tar jag upp och påpekar om min vardag jag hade som barn/tonåring med morsan, som dolde misshandeln på mig så min fosterfar inget visste och även hotade mig med mer stryk och/eller utegångsförbud om jag "skvallrade". Min mor utövade psykisk och fysisk misshandel.
Ändå minimaliserades mitt helvet och vreds snyggt och fint över på att kvinnor har det så mycket värre, kvinnor är frusterade och tar ut sin ilska i självförsvar..
WTF, hur fan kan ett barn "provocera" och försätta en kvinna i sådan situation att hon måste utöva "självförsvar" (eller vad den nu använder för miljoner ursäkter till kvinnas våld)???
När man fick mod till sig att söka hjälp så blev man inte trodd. Det var precis som att de inte ingick i deras sinnesvärd att en mor kan misshandla barn. Mammor är ju alltid måna och vill barnets bästa..Denna glorifiering av "mor och barn" står mig ärligt upp i halsen. Det finns fan inget att glofierande över "mor och barn".
Om det kräva lag på att få samhället att vakna upp ur rosenskimmrande drömar om "mor och barn" för att få folk att inse att mödrar kan misshandla barnen svårt så ställer jag helhjärtat upp på den. Det är dags att kvinna skall ta ansvar för sina missgärningar på lika villkor som männen. Barn behöver lika stort skydd från sina misshandlade mödrar som de behöver från män. En mor som misshandlar sina barn har föverkigat rätten att ha dem kvar. De skall bli behandlade på exakt samma sätt som man behandlare män som slår barnen, blir fråntagen vårdnaden och inte ha umgängesrätt heller med barnen.
P.S
Sorry i fall jag har svurit här och var men jag är heligt förbannad på att kvinnor skall direkt/indirekt ursäktas bort för sina handlingar och gärningar. I synnerhet när det kommer till barnmisshandel.
Det finns ingen, jag menar verkligen ingen ursäkt till att en mor misshandlel av barn skall bortförklaras på ett eller annat sätt.. Jag har sagt det förut och jag säger det igen..
Barn som blir misshandlade av sina mödrar skall inte minimaliseras bort och offra på jämställdhets altare, jag tänker vägra att acceptera detta.