Citat:
Ursprungligen postat av Askes
Får samma problem när jag använder Photoshop eller något annat halvkrävande program. Kan ha 2 GB ledigt på hårddisken, men ibland när jag jobbar med en bild som kanske väger 300 MB så kan jag helt plötsligt få felmeddelanden om att jag borde rensa hårddisken pga att det inte finns något utrymme kvar. Kollar jag hur mycket plats jag har kvar står det också 0 KB och det går inte ens att spara filen. När jag sen stänger ner programmet så har jag plötsligt 2 GB ledigt igen... Sjukt irriterande! Vill också ha svar på varför datorn beter sig på det viset.
Som tidigare inlägg: Du ska alltid ha en rejäl del av hårddisken tom. 2Gb är åt helskotta för lite, och din dator måste just nu gå ganska trögt, gissar jag.
Det tomma utrymmet används för bl.a. swap-filer och annat.
Att du säger att det är "sjukt irriterande" stör mig lite, eftersom det är du själv som inte begriper hur du ska sköta din dator. Om jag inte minns helt fel så är just det här (att ha ledigt utrymme på disken) en av de få rent "tekniska" instruktionerna som man får med i manualerna till Mac OS X, och det gäller väl förresten till stor del datorer med andra operativsystem också.
Så du ska nog ta dig själv i örat....