Citat:
Ursprungligen postat av vf
Som en liten parentes kan nämnas att jag i mina krafts dagar gick
under namnet "Bulten" i mitt hockeylag. Någonting säger mig att det
inte berodde på mina känsliga handleder.....

Och jag kallas "Flippen", trots att jag är en av de bättre målvakterna när det gäller klubbhantering... Smekamnet kan dock ha en del att göra med mitt förnamn, vilket inte gör det lika roligt som om jag hade hetat Roger eller Kalle.
Fredrik Pettersson kallas fö. "Flugan" men varifrån det kommer vet jag inte. Har väl att göra med storleken och spelstilen.
Henrik "The King" Lundqvist är ju roligt för oss Frölundaiter, och det är väl inte så svårt att räkna ut vart det kommer ifrån.
P-J "Pebben" Axelsson är kanske inte 100% logiskt så det kvalar väl in på ett hörn antar jag...
Men jag ställer mig i skaran som tycker att det var bättre förr, fantasin har dalat smärtsamt mycket. "Foppa" Forsberg, "Sudden" Sundin, "Husse" Huselius, "Alfie" Alfedsson, "Lidas" Lidström... Listan kan göras lång.
Tittar vi på hjätelaget så ser det inget vidare ut där heller. Det är väl egentligen bara våran "Nubbe" som har ett "riktigt" smeknamn öht, till viss del även Joe DiPendable även om det inte är så vida spritt. "Mike" (Johansson), Fabbe, Norda och.... that's about it (bortsätt tidigare nämnda fluga då). Fan till och med FBK är ju bättre på det här