Citat:
Ursprungligen postat av TimGunn
Nej, men har du svårt med läsförståelsen? Hanar som är biologiska bröder.
Spelar väl ingen roll. Bäst för arten om alla bröder sprider sin avkomma. Finns det inte möjlighet för alla gör väl "den bästa" det. Om den bästa är bög är chanserna små att hans gener ska spridas.
Citat:
Ursprungligen postat av TimGunn
Ni som är emot de här teorierna, vad har ni för egna förslag då? Ni säger att homosexualitet är en defekt eller sjukdom, var snäll och utveckla det isåfall för att så som det är nu så är det jag som vinner diskussionen med tanke på att jag har framfört mest substansinnehåll.
Som sagt:
"Det minskar ju chanserna att få levnadskraftiga barn, och gör den homosexuelle till en social minoritet, så det skulle väl kunna defineras som defekt/sjukdom på det viset."
är mitt förslag.
Det beror naturligtvis på hur man definerar defekt och sjukdom. Man skulle ju kunna säga att en rullstolsbunden inte har en defekt om han aldrig har lust att springa, o.s.v.
Jag tror personligen att bögar och flator har en defekt, men dissar inte dem mer än jag dissar folk med allergier.