• 1
  • 2
2009-12-06, 02:03
  #13
Medlem
Telefonsamtals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Running_man
1. Såg för ett tag sedan en reklamfilm för en grupp som visade hur de tränade. En av snubbarna som skulle lära "eleverna" hur man använde en SVD Dragunov(prickskyttegevär) sa någonting i stil med: "Rikta aldrig vapnet mot en Irakier... bara mot ockupanterna!"

Gissningsvis en nationalistisk konstellation (gruppering) snarare än religiösa fanatiker. För nationalister är en irakier som arbetar för polisen eller armén ändå en irakier. För religiöst inriktade grupper är en sådan irakier en avfälling, förrädare av den värsta sorten.

Wikipedia delar i sin artikel om motståndet mot ockupanterna upp konstellationerna på det här sättet, vilket enligt min bedömning ser ut att vara i överensstämmelse med de flesta andra källor:

Citat:
1 Composition

* 1.1 Arab Nationalist
o 1.1.1 Ba'athists
o 1.1.2 Iraqi Nationalists
* 1.2 Sunni Islamist
* 1.3 Shia Islamist
o 1.3.1 Badr Organization
o 1.3.2 Muqtada al-Sadr
* 1.4 Political
o 1.4.1 Marxists
* 1.5 Foreign participants
o 1.5.1 Foreign fighter nationality distribution
o 1.5.2 Abu Musab al-Zarqawi
o 1.5.3 Schism between foreign fighters and Iraqi Resistance

Det finns helt enkelt hundratals motståndskonstellationer. Ibland från små tighta kamratnätverk, till medelstora löst förknippade konstellationer till närmast professionellt organiserade miliser. Anledningen till att jag använder ordet konstellation är för att betona att det ofta rör sig om oorganiserat motstånd mot ockupationsmakten snarare än ett långt drivet resultatorienterat motstånd. Sammansättningen inom varje konstellation kan förändras över en natt, likaså allianser mellan olika konstellationer etc. Just denna löst sammansatta natur där inte ens "motståndsrörelsen" har koll på något egentligen är anledningen till att amerikanerna aldrig någonsin kommer kunna krossa motståndet.
__________________
Senast redigerad av Telefonsamtal 2009-12-06 kl. 02:05.
Citera
2009-12-07, 01:34
  #14
Medlem
Running_mans avatar
Så det finns alltså grupper bestående av nationalister som inte har religiösa motiv?
Citera
2009-12-07, 01:39
  #15
Medlem
Telefonsamtals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Running_man
Så det finns alltså grupper bestående av nationalister som inte har religiösa motiv?

Ja.

Baathpartiet, det vill säga Saddams parti som styrde Irak före 2003 och som fortfarande styr Syrien, är i grunden arabiskt nationalistiskt samt socialistiskt. Under Iran-Irakkriget under 80-talet exempelvis betonades aldrig Allah i någon större utsträckning av den irakiska staten till skillnad från av iranierna. Irak var beroende av sovjetiskt stöd så möjligtvis var detta av politiska orsaker?

Först efter det förlorade Gulfkriget och reträtten från Kuwait började Saddam prata en väldig massa om Allah och lät dessutom skriva in takbir (Allah Akbar) i flaggan mellan de tre stjärnorna. Huruvida han gjorde detta för att han plötsligt blivit religiös eller för att öka stödet hos befolkningen lämnar jag obesvarat...

Fedayeen Saddam var den paramilitära organisationen med 18 000 man under Saddams regim som var lojal gentemot Baathpartiet, det vill säga i princip sekulärt. Det var egentligen bara Fedayeen som gjorde något motstånd mot invasionen 2003 medan den irakiska armén kollapsade totalt (bortsett från gardesdivisonerna).

En del av dessa forna fedayeens är onekligen med bakom motståndet mot ockupationstrupperna.
__________________
Senast redigerad av Telefonsamtal 2009-12-07 kl. 01:44.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in