Citat:
Ursprungligen postat av Robinho82
Noterar att det inte är någon utdelning på 13 rätt, så jag anar att det hade betalat bra. Anta att det inte fanns något annat system som hade suttit på X Chelsea eller derbyt.
Vad ger 13 rätt för en ensam vinnare på Europatipset? Det finns ingen 10 miljonersbonus där va?
Du skulle kunna kolla statistiken på Svenska Spels resultatsidor. Där står utdelningarna för år tillbaka i tiden. Men du skulle förmodligen inte komma över 2 millar på Europa. Jag vet inte varför, men jag skulle nog höfta till med 1,4 milj. till en ensam vinnare. Någonstans där brukar det väl nämligen ligga.
Ni var alltså relativt långt ifrån trots allt, eftersom det bara blev ett gäng 11or som gav utdelning om jag fattat det rätt. Just det är väl felet med reducerade också, som jag var inne på igår. Får man 10 eller 11 i ramen så har man nästan garanterat en rad med detta antal (eftersom de missade matcherna redan skapat skillnad mellan raderna). Hmm. Dumt formulerat, men det blir ju så. Man missar match 1 och 2 men sätter resten. Hade man då garderat de två första så kommer ju många av raderna att
skilja i just dessa matcher, varför chansen till 11 rätt blir ganska stor.
Sätter du däremot 13 i ramen så blir chansen genast fjuttigare och du har med en 12-garanti inte mer än 1/8 chans till 13. Tretton känns således rätt hopplöst med reducerade system, men desto lättare att överhuvudtaget nå utdelning när man har 10 eller 11 i ramen. Och kanske viktigast av allt, desto roligare att följa tipset när man inte försvinner i första matchen.