Citat:
Ursprungligen postat av actionbent
Från 5-6kg extra och upp åt beroende på vad det är för batteri, men vikten lider du först av när du fått slut på ström i batterierna. Någon racer blir inte el-cyklen men som pendalr hoj till jobbet fungera det utmärkt, elmotorn ger kraft upp till 25km/h.
Sry OffT.
På tal om tungt och trögtrampat.. Liggcykeln (har inte vägt den,men tippar på runt 25kg) är inga bekymmer att komma upp i dryga 40km/h med på plan väg (tyvärr snittar jag inte det än..

),men idag ville jag "roa" mig lite och tog en Crescent MCB,sådan hopvikbar "BMX"-liknande 70-tals modell och drog iväg till jobbet.
Fuck damn it! Det var
jobbigt,obekvämt och gick
pinsamt sakta!!
Så det blir nog att sätta vinkelslipen i den och bygga något roligare av den,om det blir en ren "Cruising" hoj,eller en "liggist" till får vi se,först ska kärra och en SVB bli klara..