Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2009-02-26, 13:24
  #1
Medlem
Twitters avatar
Har fått ett jävligt irriternade fel med min dator.
när jag startar upp den så kommer den inte ens till windows logon utan skärmen bli bara blå, och det står att mitt bios inte är acpi komtiabelt. har testar att avaktivera acpi i bios men då startar den inte ens, vad ska jag göra?
det här är felkoden: STOP: 0X000000A5

EDIT: här e den rätta fel meddelandet!

Datorns BIOS är inte helt ACPI-kompatibelt. Kontakta datorleverantören eller besök http://www.hardware-uppdate.com om du vill ha ett uppdaterat BIOS. Om du inte kan erhålla ett uppdaterat BIOS eller om tillverkarens senaste BIOS inte är ACPI-komatibelt, kan du stänga av ACPI-läget under den textbaserade delen av installationen. Du kan göra det genom att trycka på F7 när du uppmanas att installera drivrutiner för lagringsenheter.
Systemet kommer inte att meddela att F7 trycktes ned - ACPI kommer att inaktiveras i tysthet och installationen kan fortsätta
__________________
Senast redigerad av Twitter 2009-02-26 kl. 13:32.
Citera
2009-02-26, 13:26
  #2
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Twitter
Har fått ett jävligt irriternade fel med min dator.

okej. men annars då? allt bra? hur ere med bror din? katten? grannen osv?
Citera
2009-02-26, 13:27
  #3
Medlem
Twitters avatar
jag råkade trycka på enter lite för tidigt....
Citera
2009-02-26, 13:46
  #4
Medlem
Twitters avatar
hmmmmm ser ut som att det lyckades genom att jag återställde alla inställningarna i bioset, och nu har den startar felfritt två gånger på raken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in