Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
I fall det är hennes uppgift, undrar man varför hon just nu tillbringar sin tid på New Yorks allra mest exklusiva nattklubbar och Manhattans dyraste restauranger.
Notera skillnaden här. De har brutit förlovningen. Jonas har blivit utkastad ur sitt hem, och tvingas ta ledigt några dagar för att ordna upp det hela. Inte bara rent känslomässigt att ha blivit utkastad från familjen, utan även för att fixa ny bostad, tillfälligt boende och någonstans att ha sina prylar. Han behöver hitta någonstans nära jobbet. Även om han har pengar, så kräver arbetstiderna och B-kändisskapet att det är nära till jobbet. Han har tur att Vinge alltid deklarerat att de håller isär privatliv och arbete, men han vet fortfarande inte hur långt det kungliga Onda Ögat når.
Ciggen blir lite ledsen, och behöver åka till New York för att shoppa, festa, gå på nåt jävla barnmöte, träffa hocketspelare, äta på restauranger, röka, umgås med vänner, och framför allt tycka att hotellrum är väldigt tråkiga. Möjligen med en annan prioritet. En sådan väldigt förfinad dam som Ciggen behöver inte ta i de mer praktiska detaljerna. Herregud! Vad har man hovdamer och lakejer till!
Vi ser att ordningen är återställd. Den absoluta överklassen flyter ovanpå, medan den ändå relativt priviligerade övre medelklassen får se till att fixa.