Måste dessvärre hålla på med en XP-dator ett tag, och det är lite småfel på den efter omformatering. När jag startar datorn får jag fram två alternativ att starta, och bägge är XP Home Edition...Detta fick jag efter att ha installerat ett chipset-drivrutin från tillverkarens hemsida (som ändå inte gjorde någon nytta av alla drivrutiner som datorn säger fattas)
Vad göra åt detta, vet att man kunde fixa detta i XP, eftersom jag själv en gång i tiden använt det, men kommer nu ej ihåg var!
Start > Högerklick på "Den här datorn" > Egenskaper > Avancerat > Start och återställning, klicka på "Inställningar" > Klicka på knappen "Redigera" > Ta bort den textraden i det textdokumentet som du inte vill ska visas som ett alternativ vid starten.
Eller så kan du bara välja vilket OS du vill ha som standard-OS och bocka ur "Visa listan över operativsystem i:".
Samma råd som Enigmium men med VARNING och varför den ena sättet är säkrare.
Start / Höger klicka på "Den här datorn" / Egenskaper / Avancerat / "Start och återställning" / Inställningar / Start (rutan).
Det finns två sätt att lösa det på det stället.
1. Kryssa ur väntetiden. Du ändrar vilket Windows som är förvald genom att trycka på pilen nästan längst upp i slutet av raden.
Viktigt, Kontrollera att rätt Windows är förvald när du startar datorn annars får du inte igång Windows. Dvs om du väntar 30 sekunder och datorn startar rätt utan att du rört tangentbordet så är den rätt. Då kan du kryssa ur.
2. Trycker på edit och tar bort den raden med det Windows du vill ta bort.
Viktigt, Tar du bort fel rad så får du inte igång Windows. Tycker punkt 1 är säkrare för där kan du kontrollera genom att göra en omstart INNAN man tar bort 30 sek väntetiden helt (kryssar ur).
Välja bar det system du vill starta med och minska eller ta bort väntetiden. Klart.
boot.ini finns här också men rör INTE den. Vet man inte vad man gör i boot.ini så är det andra sättet säkrare.
__________________
Senast redigerad av panpo98 2009-02-22 kl. 17:09.
Kul att höra.
Jag hoppas även att du följde panpo98:s säkerhetsbeskrivningar som jag inte orkade skriva till. Vore inte så kul om Windows helt plötsligt inte vill starta.
Jaad¨, låste bägge era inlägg, och jag visste att det var den första som var okej så att säga...Men gjorde som så att jag tog bort väntetiden, så nu glider den förbi frågan som aldrig för så att säga...
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!