Citat:
Ursprungligen postat av Dorothee
Varför är det så? varför associeras Flashback direkt med något negativt? det kan ju omöjligt vara för att det finns Drogavdelningar eller liknande..
Jag skulle vilja säga att det är själva poängen med Flashback, att framstå som lite "dåligt" för genom att få den stämpeln på sig från vissa håll betyder att Flashback har lyckats. För Flashback har tagit på sig en roll som att ge utrymme till människor som inte hyser de "rätta" politiskt korrekta åsikterna. Flashback tillåter debattörer att diskutera genetiska skillnader mellan olika människoraser, man tillåter diskussioner om droger och låter till och med pedofiler diskutera sin läggning etc. Allt detta så länge man inte bryter mot lagen.
Och med detta som policy är det inte konstigt om många människor associerar Flashback med något negativt. Det är bara att titta på reklamen här på FB. Det är inte direkt KappAhl som annonserar här, eller andra företag som är rädda om sina varumärken. Den dagen då de allra flesta förknippar Flashback med någonting positivt så har en av föjande saker skett:
1) Flashback har rättat in sig i ledet och tagit bort alla obekväma diskussioner, t.ex. droger och rasbiologi etc.
2) Folk i allmänhet har förstått hur viktigt det fria ordet är.