2003-09-18, 22:30
  #1
Medlem
Scrambles avatar
BUSHIDO: CARLOS NEWTON VS RENZO GRACIE!

From Dream Stage Entertainment
September 18, 2003
LOS ANGELES, California – As part of “Team Japan versus the Gracie Family,” Dream Stage Entertainment’s inaugural “Bushido” show will feature Carlos “The Ronin” Newton versus Renzo Gracie.

Though Newton is a citizen of Canada, his popularity and familiarity with the Japanese fans led to his joining of Team Japan in their quest to defeat the Gracie Family.

Under the guidance of coach Royce Gracie, Team Gracie will take on a line-up of some of Japan’s elite mixed martial artists.

FIGHTCARD:

Renzo Gracie vs. Carlos Newton
Ryan Gracie vs. Kazuhiro Hamanaka
Rodrigo Gracie vs. Daiju Takase
Daniel Gracie vs. Kazuhiro Nakamura
Ralph Gracie vs. Dokonjonosuke Mishima
(Card Subject to Change)

The live event is scheduled for October 5, 2003 from the Saitama Super Arena in Japan and a total of 7-8 matches overall are expected.

Bushido will be available on U.S. pay per view (delay) on December 21, 2003 at a special reduced rate of $19.95.

Don’t miss the show!

PPV INFORMATION:

Premiere date: Sunday, December 21, 2003
Premiere time: 9:00pm EST, 6:00pm PST
Count Down show: 8:30pm EST, 5:30pm PST
PPV price: US $19.95
Run time: 3 hours (approximately)
Availability: iNDEMAND, DirecTV


Pride bushido är alltså för de som tillhör den viktklass som ligger under MW som är den lägsta av två i Pride.
Verkar bli en riktig godbit, nästan samtliga gracies är med utom Royce och nån mer. Många kanske inte har nån koll på de japanska motståndarna och så men Hamanaka var med i Pride 26 tror jag och spöade Elvis Schembri, Daju Takase vann mot Anderson Silva i samma turnering eller om det var 25 via triangle choke. Även mishima är rätt etblerad i Shooto om jag inte har helt fel. En mycket underhållande fighter i sann Sakuraba anda. Tror också att Kevin Randleman ska möta nån i en Superfight om ryktena nu stämmer.
Synd bara att ppv i usa inte kommer förrän i december så vi får vänta på att ladda ner den amerikanske versionen och istället nöja oss med den japanska sälänge.

Nån som har några kommentarer?? Har nån Gracie nån chans?? Vad tror ni kommer att hända??
Citera
2003-09-18, 23:02
  #2
Medlem
kaizens avatar
ähh.. vad handlar det om?
gör gracie det här gratis eller har dom grinat hos pride? =)

tokigt fightercard är det i alla fall.

ska spåna mer sen när jag har tid.

men en sak är ju säker i alla fall. gracie familjen får lite press på sig genom att göra något sådanhär.. för det är ju väldigt skrytsamt.
Citera
2003-09-18, 23:14
  #3
Medlem
Scrambles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaizen
ähh.. vad handlar det om?
gör gracie det här gratis eller har dom grinat hos pride? =)

tokigt fightercard är det i alla fall.

ska spåna mer sen när jag har tid.

men en sak är ju säker i alla fall. gracie familjen får lite press på sig genom att göra något sådanhär.. för det är ju väldigt skrytsamt.

Har nog inte så mycket med vad The Gracie´s är för några att göra. Helas skiten har temat Team Gracie´s mot Team Japan. Sakurai skulle vara med istället för Newton först men han förlörade match nyss och fick ett saftigt jack övanför ögat som gör att han inte skulle vara med. Tror det var den anledningen iaf. Newton är ju så nära japan man kan komma så det blev väl naturligt.

Anledningen till detta är väl att sälja den här nya galan på bästa sätt och är de två sakerdom gillar i Japan så är det hemmafighters och Gracies så det var nog rätt naturligt. De flesta gracies på denna gala med klarar inte av viktklassrna i vanliga Pride, en del gör det men det är inte deras normala. Så detta kan bli ett ställe där dom kan vara med.

Personligen tror jag att det blir sammanlagd Japansk seger, men Ryan, Daniel och Rodrigo Gracie har en bra chans. Allt kan hända när en Gracie är i ringen, dom har ju lite kunskaper vad gäller subs. Japanerna med för den delen. Kommer bli så jävla bra det här.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in