Jag köpte en extern hårddisk i julhelgen, som för övrigt funkar svinbra.
Men grejen är den att jag kan inte starta datorn med externa hårddisken inkopplad, och jag befarar att datorn botar från den externa direkt och inte från den interna som windows är installerat ifrån.
Jag har prövat ändra i prioritetsordningen i BIOS, så att den ska börja söka efter vad den nu söker efter på interna, men mitt problem kvarstår konstigt nog.
Funderar helt ärligt att bara blåsa en strömbrytare vid på hårddiskens usbsladd. Nån som vet om det skulle funka, by the way?
Men bara för nyfikenhetens skull, du tror inte det skulle fungera att låta hårddisken vara på hela tiden, också trycker man bara på strömbrytaren då man vill använda hårddisken. För den är en extern eliminator på hdd.
Det borde funka som du tänker göra för jag har själv en extern hd som jag alltid stänger av när jag stängt av datorn och sätter på den efter att Windows startat.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!