Citat:
Ursprungligen postat av
AussieRedMan
Orsakerna är främst:
Ökat resande till tropiska länder.
Den globala uppvärmningen.
Ökad trångboddhet.
Att skylla på invandringen är felaktigt och har inte läst ngn källa angående det.
Jo visst du, svensken har aldrig tidigare varit ute och rest. Men nu jävlar, nu åker varenda svensk familj på semester till särskilt Afrika och mellanöstern minst 6 gånger per år. Ingen nåd här inte.
Jobba? nej fan det behövs inte. Här åker vi på resa istället, i och med att svensken aldrig rest tidigare, så tas varje tillfälle i akt nu.
Du är så trångsynt så du förtjänar en whoco, men jag ger dig ingen sådan för dom är fula.
Hur fan förklarar du Polio, TBC, Hepatit B då?
Är det också kanske för att vi är ute och reser så mycket? Vaccinerade svenskar är ute och reser men lyckas ändå dra med sig dessa sjukdomar? Enligt din logik - så är svaret ja.
Förstår du fortfarande inte att det beror på att vi tar hit över 100.000 människor varje år, från främst MENA, som sedan åker hem till sina länder på semester. Har aldrig blivit vaccinerad och drar då med sig sjukdomen till Sverige.
En vaccinerad svensk mot Polio drar inte med sig Polio till Sverige, det gör en ovaccinerad människa.
Även Difteri har haft en lite ökning i Sverige. Som svenskar också är vaccinerade emot.
Öppna ögonen! Det är uppenbart vart vägglössutbrottet härstammar ifrån.
Edit: Och bara en liten notis såhär.
Svensken bor inte trängre än tidigare, det är invandrarna som kommer hit med hela sin familj som bor i små ettor eller tvåor.