2009-02-17, 17:18
  #1
Bannlyst
Måste finnas smaskigt skvaller om en sådan person, ett uttalande i realtid visar ju på lite övertrampstendenser http://www.realtid.se/ArticlePages/200902/17/20090217113757_Realtid920/20090217113757_Realtid920.dbp.asp denna person har nog feta bankkonton utomlands, ja fram med skvaller, det enda jag vet är att han var inblandad förra gången det var bankkris i sverige..

samt detta

Arne Berggren har en lång och gedigen erfarenhet från bankkriser såväl på hemmaplan som internationellt. På 90-talet jobbade han på finansdepartementet, först under Bo Lundgren och sedan under Anne Wibble.

Berggren satt bland annat i styrelsen för Securum, där Nordbankens osäkra fordringar placerades.

Efter det har han haft en internationell karriär i Internationella valutafonden och Världsbanken och jobbat i en rad länder med krisande ekonomier; bland annat Mexiko, Brasilien och Östeuropa.

– Jag gjorde också min värnplikt och var projektledare för Telias börsintroduktion, säger Arne Berggren.

På senare år har han även haft uppdrag åt Bank of China.

Han har också varit vd Swedcarrier, som delade upp SJ och under perioder varit konsult i egna bolaget Eusticom.

– ”Eusti” är pitebondska och betyder östra huset. Tyckte det lät internationellt bra.

Vad betyder Valot?
– Det är finska och betyder ljusen, förhoppningsvis är det vi ser i tunneln. Namnet kom min finlandsvenska medarbetare Anders Antas på.

Berggren är 51 år, född i Piteå och ekonom med studier i Sverige, Holland och USA. Han har en oavslutad doktorsavhandling på ämnet ”The pricing of risk in the capital market”.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in