Citat:
Ursprungligen postat av sillopotater
Say what? Är det VM-final i oprecisa mätmetoder eller vad?
Att mäta på undersidan från ollonet till där pungen börjar är en lika slarvig mätmetod som att bara gå på ungefärligt ögonmått på nån meters avstånd eller så. Eller är det bara min kuk som är konstig som inte har någon väldefinierad gräns?
Nä, det finns bara en (1) vettig mätmetod, och det är ovansidan.
Vore en länk till nämnd undersökning för mycket att begära för övrigt? Eller åtminstone fullständigt namn på undersökningen och var den går att få tag på. Att anonymt slänga sig med siffror som inte går att verifiera på diverse internetfora - det väger liksom inte sådär jävla tungt.
Vill inte bitcha, men anser att alla siffror från undersökningar man slänger sig med bör ha källhänvisningar.
Jag håller med dig, penis bör rimligtvis enligt mig mätas från ovansidan då det stämmer mer med hur långt man egentligen kan ramma in den så att säga.
Men eftersom penis rent anatomiskt sätt börjar ännu längre bak underifrån vid scrotum (pungen) så mäter man där ifrån och inte ovanifrån då penis inte börjar där. Och så också i dessa undersökningar. Något som uppfattas som logiskt? Då den mäts där den egentligen börjar och inte bara biten som används för att fortplanta sig.
Och som jag dessutom nämde i mitt första inlägg var att jag har jobbat inom sjukvården. Så där har det blivit att läsa en del avhandlingar och rapporter i fikarummet om bland annat detta som kollegor har roat sig med en skaffa fram i egentligen mest underhållningssyfte.
Därav att jag skrev att man kunde ta och höra med en allmänläkare, på ungdomsmottagningen eller på sin lokala vårdcentral för verifikation om man var missnöjd.
Annars så brukar rätt mycket av doktorers avhandlingar och massundersökningar faktiskt göras offentligt på internet.
Så du kan ju börja leta genom på
Karolinska institutet,
http://ki.se/
Lunds universitetssjukhus,
http://www.skane.se/default.aspx?id=81949
Uppsalas universitetssjukhus,
http://www.akademiska.se/
Då jag vet att dom här tre har givit ut avhandlingar på detta.
mvh