Citat:
Ursprungligen postat av
Kartolf
Tack för svaret. Funderar på att ringa en psykiatriker o be om lyrica. Är så jävla trött på min ångest och har testat många mediciner inkl starka benso men lyrica är utan tvekan den bästa, den ger en lång ångestdämpande effekt och man blir inte dum i huvudet som av benso. När jag använder lyrica så tar jag 300-450mg men antar att läkare oftast vill trappa upp?
Det är en rätt rimlig dos, dvs normal för de flesta med svår ångest, upp till 600mg. Men skulle inte vilja säga att dem två läkare jag haft (i denna fråga) varit specifikt uttalade om vare sig höjning eller sänkning av dosen. I och med att jag bara känt behöv av att höja det själv var tredje månad och då bett om det, har dem dock inte varit motsträviga i frågan om att höja, då med 100mg.
Vill återigen påpeka min lista jag skrev om bieffekter. 1 av 3 i listan om negativa var beroendepotentialen, den ÄR faktiskt i mitt tycke strax under nivån på morfin, så var inte alltför sugen att höja dina doser. Men som sagt instämmer jag om att jag också gått igenom alla kända preparat mot ångest och heller inte hittat något bättre.