Citat:
Ursprungligen postat av Max Power
Om du ställer in tempen på 250 grader och stänger luckan så kommer ugnen värma för full effekt tills den kommer upp i den temperaturen. Därefter kommer ugnen stå och underhållsvärma. Eftersom ugnarna är bra isolerade så lär det inte behövas mycket för att upprätthålla 250 grader.
Om du istället låter luckan vara öppen och ställer in tempen på 250 grader så kommer ugnen dra på fullt men den kommer aldrig upp i 250 grader så den kommer fortsätta köra på för fullt. Vilket givetvis resulterar i att värmen stiger i rummet.
Precis så är det.
Ni som tvivlar..tror ni kylskåpet drar lika lite med kylskåpsdörren öppen som stängd?

Och ja..allt blir till värme i slutändan..det är det som fastighetsägarna räknar med då dem drar ned på värmen i lägenheterna och därför är det extra kallt när ni vart bortresta på vintern.
För tillfällig snabb uppvärmning är dock en varmluftsfläkt klart att föredra framför ugn osv...fläkten drar runt luften och den höjda temperaturen känns snabbare.
Finns små billiga varmluftsfläktar med inbyggd termostat för under 200 kr idag lite var stans.
Tänkt dock på att det kostar ca 1kr och 30 öre /kwh (1000 w för fullt i en timme).Elpriset varierar något beroende på område,avtal,leverantör osv men +-10 öre på 1:30 idagsläget.
Så en liten 2000w´s värmefläkt som går på max (ej uppnått inställda på termostaten grader) drar ström till en kostnad av ca 2 kr och 60 öre/timme.