2013-03-01, 16:06
  #1057
Medlem
Discgears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Discgear

Argument 2. från Röste bestod i att de höga blodvärden på norska åkare förklaras av höghöjdsträning. Samma argument upprepades flitigt i gårdagens debatt på SVT där den tidigare norska förbundskaptenen Dag Kaas liksom förre presschefen Otto Ulseth på ett minst sagt högljutt sätt och med tveksam debatteknik upprepade samma saker om höghöjdsträning som förklaring på höga blodvärden. Att de två argumenten till viss del talar emot varandra tycks de norska skiddignitärerna inte bekymras av. Om nu maskinerna som mätte upp de höga blodvärden ändå var felaktiga, varför ägna så mycket tid att förklara att de höga blodvärdena beror på höghöjdsträning?

Dag Kaas:
-Vi har varit helt öppna.
- Vi har kört systematisk höjdträning
- Vi har drivit det väldigt länge och systematiskt
-Vi ligger normalt på 13 för jänterne och 15 för gutterne och får en höjning på 1-2 vid höjdträningen
Saltin: Men det viktigaste som norrmännen alltid undviker att lyfta fram det är, okej man lyfter sitt HB-värde genom hög höjd, beroende på hur högt det är så blir det bara högre och högre men när man kommer ned till havsnivå så har man inom 48 timmar anpassat sig till ett HB-värde som är naturligt för den höjden.
Dag Kaas: Vi har andra upplevelser av detta, detta är individuellt

Prof. Bengt Saltin har varit förvånansvärt frispråkig de senaste dagarna. Jag får känslan att det här är en forskare som under alltför lång tid sett alltför mycket av oegentligheter och som använts som intäkt och gisslan när det gäller att argumentera för hur bra antidopdningsarbetet fungerar i FIS och hur rena de svenska och norska åkarna är. Han verkar mer än lovligt trött på den norska inställningen. Det framkom också att Saltin innan Uppdrag granskning sändes blivit utsatt för tunga påtryckningar från främst norskt håll men att han tar ganska lätt på det då han sedan många år känner personerna inom längdskidåkningen och: -väl känner till de olika modellerna för höghöjdsträning.

Saltin betonar senare i programmet att de senaste 10-12 åren har de bett att Norge skulle tillgängliggöra alla dokumenterade blodvärden från 90-talet - över 700 för män och 300 för kvinnor - och beskriver det som -tragiskt att de inte gjort det, framförallt inte i Norge för det är de som sitter på datan.
Jag antar att han med den sista kommentaren syftar på längdskidåkningen inom FIS, som domineras av norska intressen. Den tidigare nämnda Erik Röste sitter i FIS exekutiva kommitté där två av 9 medlemmar är norrmän, dessutom kopplat till denna två experter varav den ena är norrman. Ingen svensk sitter i FIS exekutiva kommitté.

Nu råder oenighet om Höghöjdsargumentet även från läkarhåll i Norge. Ur Bergens Tidene:

Dette er tall også Thor-Øistein Endsjø stusser over. Han var inntil for få år tilbake lege for både friidrettsforbundet og skøyteforbundet.

- Vi drev også høydetrening med våre utøvere, men var aldri i nærheten av å få det hemoglobinnivået som langrenn påstår at de har fått. Grete Waitz og Ingrid Kristiansen, som også drev med høydetrening, kom aldri over verdier på 12,5 og 14,5. Vår erfaring var at høydetrening kunne gi en økning på 0,5, sier Endsjø og legger til:

- Jeg er full av spørsmål.

Lukket miljø
- I programmet påsto skipresident Erik Røste at norsk langrenn alltid har hatt full åpenhet?

- Det er en annen virkelighetsoppfatning enn den jeg har. De holdt kortene tett til brystet på 1980- og 1990-tallet. Mange etterlyste dokumentasjon på det som skjedde – at høydetrening kunne være så effektivt - men fikk aldri noe svar, sier Endsjø, som samtidig understreker at han ikke vil mistenke noen norske løpere for doping, og han synes SVTs behandling av Marit Mikkelsplass og Erling Jevne var provoserende.

- Samtidig var det vel ikke så vellykket at skiforbundets presseattache og Inggard Lereim opptrådte nærmest truende.
Citera
2013-03-01, 16:14
  #1058
Medlem
http://www.expressen.se/sport/langdskidor/norge-om-blodvarden-vill-inte-prata-om-det/. Varför är allt så hemligt? Döljer Norge något. Efter gårdagens Debatt så tror jag nästan det. Så som norskarna uppträdde då.
Citera
2013-03-01, 16:15
  #1059
Medlem
Diospyross avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MuscleShark
För en gång skull kan jag säga att jag faktiskt kände mig lite stolt över svenskarna som lägger upp korten på bordet utan att skrika och gnälla i tv som norrmännen.
Har man inget att dölja så är det bara bevisa det på svart & vitt och inte stå i direktsänd tv och försöka övertala alla att skidåkarna i från vårat land är ej dopade.

Å andra sidan har vi inte så mycket att förlora då svensk längdskidåkning knappast var en källa till nationell stolthet under perioden det gäller. Hade det istället gällt våra svenska hockeyhjältar så hade det nog varit annat ljud i skällan.
__________________
Senast redigerad av Diospyros 2013-03-01 kl. 16:34.
Citera
2013-03-01, 16:28
  #1060
Medlem
Moon The Loons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bletchley-Park
Og der sprakk det og den virkelige grunnen til den blanke hatten

Vad säger du om dina landsmän (på höga positioner inom längdorganisationen) agerande dagarna efter UG´s program?

Vi har Åge Skinstad (sportchef för landslaget) som skriver att:
Citat:
Har både Canal Digital og Riks TV abbonement. Håper begge sletter SVT fra sin kanalliste etter dette makkverket.

Samtidigt försäkrar han att Dählie aldrig någonsin varit dopad.

Otto Ulseth, Norksa landslagets före detta presssekreterare (endast säsongen 11/12) sitter i Debatt igår kväll och betedde sig rätt och slätt som ett barn samtidigt som han bedyrade skrek ut att INGA Norska skidåkare varit dopade på 90-talet.

Norges skidordförande Erik Röste har närmast en fientlig ton när han blir tillfrågad om programmet.

Jag tror aldrig jag har sett en organisation som blivit granskad agera på ett sådant amatörmässigt sätt som folket i och kring Norska skidförbundet.
Är man inte vana att ta kritik eller vad är det frågan om? För inte kan det väl vara hål i huvudet på hela bunten?
__________________
Senast redigerad av Moon The Loon 2013-03-01 kl. 16:30.
Citera
2013-03-01, 16:40
  #1061
Moderator
Schlesiens avatar
SVT UG hade planer på att nämna Ulvang i dokumentären, men valde bort det.
Citat:
Vegard Ulvang, 49, vann trippla OS-guld 1992. Han har berättat för norska VG att Uppdrag Granskning hört av sig för att diskutera ett blodvärde som uppmättes för 15 år sedan.
– Intervjun var inte trevlig. Den var väldigt anklagande. De konfronterade mig med ett blodvärde på 16,5 (165) från ett världscupslopp 1997. Det var den andra hälsokontrollen som Fis (internationell förbundet) gjorde. Jag blev uppringd och konfronterad på ett väldigt oartigt sätt. Jag började nästan le, sa Ulvang till VG.

Men nu har SVT backat och väljer bort segmentet med Ulvang i dokumentären. Under förmiddagen ska Ulvang ha fått ett mejl av SVT och norska Dagbladet har tagit del av innehållet. Budskapet är enkelt och direkt. "Du finns inte med i vårt program", står att läsa enligt Dagbladet.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/vintersport/skidor/article16315208.abæ

"Le", kan det betyda gråta? Eller vad ær det Ulvang sa? Ær han felciterad?
Citera
2013-03-01, 16:48
  #1062
Medlem
Moon The Loons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
SVT UG hade planer på att nämna Ulvang i dokumentären, men valde bort det.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/vintersport/skidor/article16315208.abæ

"Le", kan det betyda gråta? Eller vad ær det Ulvang sa? Ær han felciterad?

Kan man tro att Ullvang sa lei= led, uppgiven, trött på, lack i intervjun? Rätt vanligt att slaskpressen felciterar Norska.
Citera
2013-03-01, 17:12
  #1063
Medlem
crillecrilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
SVT UG hade planer på att nämna Ulvang i dokumentären, men valde bort det.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/vintersport/skidor/article16315208.abæ

"Le", kan det betyda gråta? Eller vad ær det Ulvang sa? Ær han felciterad?
Le betyder skratta. Inget annat. Det är helt säkert så att AB inte har någon översättare utan den som skrivit artikeln har själva översatt fritt.
Citera
2013-03-01, 17:19
  #1064
Medlem
anteri17s avatar
Jag förstår inte kritiken mot UG efter att ha sett avsnittet nu i eftermiddag. Är det dåliga källor (inte sämre än andra UG)? Eller är det att man konfronterat och smutskastat individer? Lättkränkta jävlar.

Smirnov tycker man ska titta framåt...

Norska förbundet spelar med öppna kort hävdar man, vilka då undrar jag? Samtidigt vill man inte i första läget ha en sanningskommision.

Di Centa var uppenbart en fifflare.

4 st kunniga, tre förutom Saltin, är det som uttrycker stark kritik mot -90-talet och dessa hutbara nivåer av blodvärden.

Markant sänkning av blodvärden säsongerna 01-02. Blev mätapparaterna plötsligt massivt bättre på ett till två år?

Varför "visade" bara mätinstrumenten för högt, och inte för lågt?

Håland såg ju livrädd ut.

Norske läkaren ljög uppenbart om att det inte var svenskar och norrmän som var över gränsvärdena.

Ni som försvarar detta är bara naiva skidälskare.
Citera
2013-03-01, 17:21
  #1065
Medlem
Hzjs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Isglass
Att bara släppa lägsta och högsta Hb-värden utan någon annan information är ju helt värdelöst.

Hade varit intressant att se allt, medianvärden samt tidpunkter för avvikande värden etc. Gällande de svenska publicerade värdena verkar det av artikeltexten som om "journalisten" som anförtroddes siffrorna också fick se just det, en helhetsbild. Sedan valde den särskilt utvalde, kunnige sportbladetexperten att publicera det han trodde var av vikt...

http://www.aftonbladet.se/sportbladet/vintersport/skidor/article16334130.ab
Citera
2013-03-01, 17:46
  #1066
Medlem
Discgears avatar
Vegard Ulvang och Manuela di Centa var väl ett par några år under 90-talet?
Citera
2013-03-01, 17:49
  #1067
Medlem
Zalkmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Discgear
Vegard Ulvang och Manuela di Centa var väl ett par några år under 90-talet?

Allvarligt?!
Citera
2013-03-01, 17:55
  #1068
Medlem
Discgears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zalkman
Allvarligt?!

Alldeles säker, men kommer inte ihåg hur många år och när. Någon norsk gäst här kan säkert hjälpa till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in