God kväll.
Jag kom precis på att det vore schysst att dela med mig av mina tankar när jag snöade in på ämnet snetrippar.
Det jag brukar göra när jag känner att jag har fått för mycket eller att det börjar bli läskigt (detta gäller även svamp och syra som jag även har erfarenhet av) är att följa flowet i trippen. Detta kan göras genom att:
1: Inse att du har tagit en drog, och att det inte kan skada dig fysiskt. (Inbilla dig inga hjärtattacker, psykoser eller annat larv)
2: Om du upplever nåt scary, inse då att det endast är en del av dig själv du ser. För i slutändan är det ju ändå [u]du[u] som är trippad. Och man bör ju inte vara rädd för sig själv. Är man ändå det så beror det nog ofta på problem hos dig som behöver tänkas över. Du kanske är stressad över jobbet eller ett bråk du haft med pojk/flickvännen som inte klarats upp. Tänk efter hur du mår och våga ta uti med de svåra tankarna.
Jag brukar försöka tänka på trippen i sig som en reflektion, eller alter ego av mig själv. Det ÄR ju mina tankar. Det brukar kännas som en kompis man kan tänk-prata med tillslut, och då mår jag genast bättre. Ibland kan man känna sig lite väl kaxig och tänka att "yeah jag äger trippen, jag kan göra vad jag vill woho". (är det psykedlika du trippar på så kan det slå över, som om svampen vill inge den respekt den förtjänar eller nåt).
Ursäkta om det är flummigt formulerat, orkar inte läsa igenom all text. Och hoppas ni har någon nytta av tipsen.