Citat:
Ursprungligen postat av Chris
Det är möjligt, om än inte troligt, att du har 143 i IQ. Dock är du usel på grundläggande research och faktakoll.
För att kvala in i Mensa krävs 131 eller mer i IQ.
Den svårfunna adressen du letar efter är:
http://www.mensa.se/
I sammanhanget kan jag notera att din grammatik haltar också.
/C
Du har helt rätt i det - jag kollade din uppgift. Men låt mig än en gång påminna dig om att mitt inlägg inte var ett bidrag till vetenskapen, varför kvaliteten på påståendena inte behöver granskas. Men vad gäller mitt IQ-test på nätet, fick jag precis det resultatet jag sa. Det var
inte Mensas test, utan något utländskt. Och skall vi då vara en smula vetenskapliga eller analytiska, så kan vi säkerligen enas kring det faktum att inget IQ-test är identiskt med ett annat samt att det förefaller osannolikt att någon enda individ skulle uppnå exakt samma resultat vid två olika tillfällen, även om han gjorde ett exakt identiskt test andra gången.
För övrigt är det också så att jag håller mig inom
en standardavvikelse, vilket på sätt och viss får sägas ligga inom "felmarginalen" (ja, jag vet att det är fel begrepp, men du fattar vad jag menar) för ett medelvärde på 131. M a o: jag kan vid nästa tillfälle hamna i den nedre delen av intervallet, någonstans i närheten av 131
minus en standardavvikelse.
Jag hävdar dock personligen - men detta står helt för mig - att man kan träna upp sig i konsten att lösa IQ-tester - åtminstone upp till en viss nivå. Men det är en annan fråga.