Citat:
Ursprungligen postat av
sesame
Vilken dist är då bäst för mig för att verkligen djupdyka i Linuxsystem och lära mig det innan och utan?
Du kan ta något som ger dig valfrihet, enkelhet och stabilitet. Debian! Sen beror det helt på vad du ska göra med din dator då vissa distar är bättre än andra för olika saker. Debian är en sådan dist som fungerar till det mesta helt enkelt.
Dock är Debian enkelt och det lär bli svårt att djupdyka i Linux. Personligen så fick jag stor kunskap om hur linux fungerade först när jag började arbeta med SYSLINUX men även mindre system så som TinyCore, Arch, Gentoo och LFS.
Linux From Scratch(LFS) var en enormt svår utmaning för mig att bygga ihop, men ack så lärorikt! Det finns sjukt bra dokumentation på hur du kan börja med LFS om du googlar. Först när jag började programmera på en låg nivå så fick jag syn på hur Linux verkligen fungerar, t.ex hur kerneldrivers fungerar och hur minnesallokeringen ser ut. Sen började jag bygga rootkits och det var även lärorikt
Hmm, rangen är för lång. Du kan få det extremt svårt eller busenkelt och jag vet inte vad jag borde rekommendera. Men att bli bra på bash är en stor fördel om du ska arbeta i Linux, att lära dig biblioteksstrukturen bör du antagligen göra i Arch och "väldigt mycket Linux" är just LFS. Så jag lutar på att rekommendera Gentoo eller Arch till dig. Problemet är att Gentoo börjar svårt, och du vill ju djupdyka, inte börja på botten.
Arch eller Debian. Börja med Debian och sätt upp mål som du ska klara av, t.ex sätta upp en mailserver, webbserver, installera ny kernel, konfa IPS/IDS:er, manuellt kompilera och felsöka make-filer, ladda in bibliotek med LD_PRELOAD och insmod samt tala med dessa, lära dig tolka loggar, förstå biblioteksstrukturen och framför allt lära dig bash.
Så gjorde jag när jag lärde mig Linux.