Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Men verkar som ingen vet ens vad som kommer hända här.
Eller har du nått nytt?
Ber om ursäkt. Inget nytt, men nu när det närmar sig har det hänt en hel del. WHO har t ex redan gått ut med rekommendationer om t ex avkriminalisering av droger som skadereducering(
http://www.drugpolicy.org/news/2014/07/world-health-organization-calls-drug-decriminalization-and-broad-drug-policy-reforms), forskning på cannabis utförs i större utsträckning och avkriminalisering(ja tom legalisering) har skett i flera betydande länder. Vilket bör innebära att FN (som jag förstår "styr" mycket av länders narkotikapolitik) i princip borde enas om avkriminalisering till 99%. Kanske lite väl hoppfull. Men känns logiskt.
Bara hålla tummarna.
Eftersom tråden hamnar om artiklar om cannabis blir detta min sista kommentar i tråden ang. Ämnet. Får fortsätta i någon legaliseringstråd istället ;-)