2014-11-04, 21:24
  #5149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tvivale
Ja det är bara att hålla tummarna för att det blir så många JA som möjligt denna omgång. Om inte så går det nya tåg 2016.
Ja, och då kommer det äntligen att legaliseras i Kalifornien.
Citera
2014-11-04, 22:50
  #5150
Medlem
tvivales avatar
A Trip to California for Legal Medical Marijuana Brings Relief to Kids from CannaMoms

http://www.tokeofthetown.com/2014/11/a_trip_to_california_for_legal_medical_marijuana_b .php

Iowa Board of Pharmacy Again Urges for Medical Marijuana Laws

http://www.tokeofthetown.com/2014/11/iowa_board_of_pharmacy_again_urges_for_medical_mar .php
Citera
2014-11-04, 23:08
  #5151
Medlem
tvivales avatar
Yes on 71: A Moral Case for Legalizing Marijuana

http://www.huffingtonpost.com/joan-shipps/dc-marijuana-legalization_b_6077894.html?utm_hp_ref=marijuana

California Raids Destroy Sick Kids' Medical Marijuana Supply

http://www.huffingtonpost.com/2014/11/03/california-marijuana-raid_n_6064798.html?utm_hp_ref=marijuana

Anyone Who Thinks Amendment 2 Was Made to Get Pot to Kids, Haven't Asked the Kids

http://www.huffingtonpost.com/gary-stein/anyone-who-thinks-amendme_b_6091832.html?utm_hp_ref=marijuana
Citera
2014-11-05, 01:26
  #5152
Medlem
tvivales avatar
Marijuana Votes Across the Nation

http://www.hightimes.com/read/marijuana-votes-across-nation
Citera
2014-11-05, 05:58
  #5153
Medlem
D.C. voters tilting heavily toward legalizing marijuana
Citera
2014-11-05, 07:08
  #5154
Medlem
Dags att skapa – och dissa droger

Bra timing haha

D.C. voters overwhelmingly support legalizing marijuana, joining Colo., Wash.
Citera
2014-11-05, 12:56
  #5155
Medlem
Where America landed on marijuana

Marijuana blir lagligt på fler ställen i USA
Citera
2014-11-05, 14:58
  #5156
Medlem
Laglig marijuana tar mark i USA
Citera
2014-11-05, 15:06
  #5157
Medlem
Nu tillåts marijuana i USA:s huvudstad
Citera
2014-11-05, 17:12
  #5158
Medlem
tvivales avatar
A Huge Thank You To Everyone That Worked On The 2014 Election

http://www.theweedblog.com/a-huge-thank-you-to-everyone-that-worked-on-the-2014-election/

One City In Maine Approves Marijuana Legalization, Another Votes No

http://www.theweedblog.com/one-city-in-maine-approves-marijuana-legalization-another-votes-no/

8 Michigan Cities Adopt Legalization Measures In 2014 Election

http://www.theweedblog.com/8-michigan-cities-adopt-legalization-measures-in-2014-election/

Alaska Legalizes Recreational Marijuana

http://www.theweedblog.com/alaska-legalizes-recreational-marijuana/

Santa Fe And Bernalillo County Voters Approve Marijuana Reform Measures

http://www.theweedblog.com/santa-fe-and-bernalillo-county-voters-approve-marijuana-reform-measures/

California Defelonization Bill Passes

http://www.theweedblog.com/california-defelonization-bill-passes/

Oregon Measure 91 Passes, Oregon Legalizes Recreational Marijuana

http://www.theweedblog.com/oregon-measure-91-passes-oregon-legalizes-recreational-marijuana/

Washington DC Legalizes Recreational Marijuana

http://www.theweedblog.com/washington-dc-legalizes-recreational-marijuana/

Florida Medical Marijuana Initiative Fails, But Still Gets Strong Majority Of Votes

http://www.theweedblog.com/florida-medical-marijuana-initiative-fails-but-still-gets-strong-majority-of-votes/
Citera
2014-11-05, 17:14
  #5159
Medlem
tvivales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cleft
Where America landed on marijuana

Marijuana blir lagligt på fler ställen i USA
Svensk media - Mästare på att förvränga saker och ting. Herregud!

"Stort motstånd
I delstaten Florida röstade invånarna nej till en legalisering. Det är en av de delstater där motståndet är som störst.

I Colorado har marijuana redan blivit legaliserat och fler delstater går nu i deras fotspår."

Stort motstånd? 58 % en klar majoritet röstade för. Endast 42 % Nej. Larvigt att skriva "Stort motstånd". Men det är klart, förbudsfanatikerna måste ju få sig en nypa njutning med.
Citera
2014-11-05, 17:56
  #5160
Medlem
jamesdeans avatar
Gick in på Drugnews för att kolla vad de hade att säga. Deras patetiska försök att sätta en negativ spinn på röstresultaten är fan komiska, jag borde kanske bli lack men jag kan inte annat än garva

Alaska och Oregon vill legalisera

Citat:
I tisdags röstade väljare i Oregon (54-46 proc.) och Alaska 52-48 proc.) för att legalisera, sälja och beskatta drogen även där, knapp majoritet alltså, enligt preliminära resultaten. Alaska hade tidigare prövat avkriminalisera drogen på 1970-talet, men förbjöds åter 1990. I huvudstaden Washington DC kommer framöver tillåtas innehav av drogen (men inte försäljning) efter en stor ekonomisk lobbying av ja-sidan..

Lägg märke till hur de nämner de jämna resultaten i Oregon och Alaska, men "glömmer bort" att nämna siffrorna från Washington D.C där det blev 69.4% ja

Sen pratar man om "stor ekonomisk lobbying" för att ge sken av att det var lobbying som ledde fram till resultatet, för att försöka måla upp en bild att folket bara röstade ja för att de var lurade av lobbying. Sen nämner de inte att även nej-sidan bedrev en massa lobbying. Det de menar med "lobbying" är för övrigt helt vanlig politisk reklam, som alltid sker i en demokrati när det är val. Det ingår ju liksom i det demokrati-konceptet att folk sprider sina åsikter. Eller Drugnews kanske tycker att partierna i Sverige borde avstå från att sätta upp planscher inför val och delta i debatter på TV, eftersom "lobbying" är så dåligt?

Citat:
Alltså blir det fler tillåtna cannabisställen för drogen framöver i USA, men kritikerna ser de jämna röstetalen som att motståndet ökar.

– Det här var inte den fullständiga slamseger som legaliseringsgrupperna väntat. Alaska knappt för legalisering och flera städer vägrade tillåta marijuanaförsäljning. Vi är övertygade om att ju fler människor känner till sanningen om drogen och Big Marijuana-industrin, så ökar motståndet mot legalisering, säger Kevin A. Sabet, ordförande

Att fler och fler delstater legaliserar cannabis tolkar man alltså som att motståndet ökar! Helt otroligt
För övrigt var det få, om ens någon, som trodde det skulle bli en "slamseger" där vartenda omröstning skulle gå igenom. Tvärtom trodde de flesta att det skulle gå sämre än det gjorde.
__________________
Senast redigerad av jamesdean 2014-11-05 kl. 18:00.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in