Apotekare protesterar
mot cannabis via apotek
Citat:
I november väntas försäljning av cannabis för icke-medicinskt bruk starta via apotek i Uruguay. Men landets apotekare protesterar.
Bakgrunden till det kontroversiella och världsunika lagförslaget är bland annat en vilja att bekämpa narkotikakarteller genom att försöka konkurrera ut dem.
President José Mujica och Uruguays vänsterregering resonerar att det är lättare att försöka kontrollera en synlig cannabismarknad än en osynlig.
Enligt planerna ska invånare som fyllt 18 år få rätt att köpa upp till 40 gram cannabis per månad via licensierade apotek.
Men apotekarnas professionella organisation i Uruguay, AQFU, har inlett en kampanj mot förslaget och sökt legal rådgivning för att försöka stoppa den nya lagstiftningen.