Citat:
Ursprungligen postat av ryskspion
Beror på vilken nivå av hot dom kan utgöra mot andra människor.
Framgår det inte rätt tydligt att personen i detta fall utgör en direkt livsfara för sin omgivning? Vilken nivå av hot han utgör behöver knappast ifrågasättas i det här fallet.
Citat:
Ursprungligen postat av ryskspion
Men om han fortsätter så här,och helt enkelt inte slutar misshandla människor så ska han ju genomgå en rättegång och därifrån få sitt straff som alla andra människor.(såvida inte han blir dömd till ovanstående redan nu,vilket han lär bli)
Han har åtalsimmunitet pga sin sjukdom. Det är ju det hela diskussionen handlar om, vad skall man göra med människor där rättsväsendet inte kan ställa dom till svars för sina handlingar pga sjukdom?
Citat:
Ursprungligen postat av ryskspion
Men att avrätta en människa för en sån här grej,är ju inget annat än absurt.
Det kan jag hålla med om, men frågan kvarstår, hur mycket skall samhället och andra medborgare acceptera pga sjukdom? I det här fallet bör personen tvångsisoleras från resten av samhället, för sin egen och andras skull. Om inte kommer någon snart se till att han blir isolerad, 5m under mark.
"Enligt ett utlåtande från psykiatrin har Malmö stad redan erbjudit 23-åringen plats på LSS-boende och plats på ett behandlingshem. Båda förslagen har avvisats av 23-åringens pappa." /SDS
Helt obegripligt att en nära släkting ens skall ha något att säga till om i ett fall som det här.